Dok se američka dominacija na globalnom tržištu smanjuje tokom poslednje dve decenije, isporuke iz ruskog crnomorskog regiona se povećavaju. Čak i tradicionalni američki kupci pšenice sve češće kupuju ruske proizvode, piše agencija „Blumberg“.
Pad cena nafte ozbiljno je pogodio rusku privredu. Rublja je izgubila 45 odsto svoje vrednosti. Međutim, to je pomoglo da izvoz postane konkurentniji i da se pojedine zemlje, kao što su Meksiko i Nigerija, okrenu kupovini ruske pšenice.
„Ruska pšenica je mnogo jeftinija. Sve više pšenice će se uvoziti iz Rusije. Najveći deo poljoprivrednog stanovništva Nigerije ne može sebi da priušti da kupuje proizvode od američke pšenice“, naglašava Gafaj Usman, službenik ambasade Nigerije u Moskvi.
Konkurenciju na tržištu pojačava i nekoliko poslednjih rodnih godina koje su prepunile skladišta žitarica.
Prema podacima Međunarodnog saveta za žitarice, danas su stvorene najveće zalihe pšenice za poslednjih 30 godina, što utiče na cenu pšenice u Čikagu, Parizu i ruskom lučkom gradu Novorosijsku. Na robnoj berzi u Čikagu prošlog meseca cena pšenice je pala na najniži nivo od 5. maja — 4,63 dolara za bušel.
Nigerija, najveća privreda Afrike i jedna od glavnih kupaca američke pšenice, dva puta je za poslednjih pet godina smanjila svoje narudžbine iz SAD. Prema podacima američkog Ministarstva poljoprivrede, 17 odsto svoje pšenice Nigerija kupuje od Rusije i Ukrajine, dok je do pre dve godine kupovala samo 1 odsto.
Meksiko je smanjio uvoz pšenice od svog severnoameričkog suseda za 7,5 odsto prošle godine, dok je prodaja od početka ove tržišne godine (počela 1. jula 2015) pala za 29 odsto. Crnomorski region je povećao izvoz na meksičko tržište sa 0 na 12 odsto za poslednje dve godine.
Ministarstvo poljoprivrede SAD predviđa da će Rusija ove godine izvesti rekordnih 23 miliona tona žitarica, što je nešto malo manje od očekivanog izvoza iz SAD — 25,2 milina tona. Udeo Amerike na globalnom tržištu žitarica smanjen je na 16 odsto ove sa 30 odsto iz 2008. godine.
„Za sada konkurentnost je na strani Rusije. U ovom trenutku ne vidim SAD kao glavnog izvoznika pšenice na svetsko tržište“, izjavio je Štefan Fogelj, šef odeljenja za istraživanje poljoprivrednih proizvoda „Rabobank“ (London).