Više od 4.500 izbeglica se nalazi na ostrvu Kos, koje je ranije bilo poprište sukoba izbeglica i grčke policije.
Portparolka UNHCR-a Melisa Fleming rekla je da svaki dan u Grčku dolazi nekoliko hiljada novih izbeglica, ali da je ipak tokom vikenda, nakon skoka tog broja, zabeleženo smanjenje.
Kako je rekla, u Makedoniju je stigao rekordan broj od 7.000 izbeglica.
Flemingova je rekla da Evropa mora da ponudi zagarantovano preseljenje sirijskih izbeglica, koje u rekordnom broju beže u Makedoniju i Grčku zbog nesrećnih okolnosti u njihovoj zemlji i zemljama u regionu.
Portparolka UNHCR-a rekla je na brifingu u Ženevi da su razgovori o tom pitanju hitno potrebni u Evropi, jer je „očigledno da ne postoji nemačko rešenje za evropski problem“.
Ona je pozdravila odvojene ponude Britanije i Francuske da preuzmu sirijske izbeglice, ali je dodala da se moraju otvoriti prihvatilišta i u nekim drugim zemljama, uključujući Mađarsku i Grčku.
„Ona mogu da rade, samo ako postoji sistem zagarantovanog preseljenja, u kojem će evropske zemlje pristati da preuzmu određen broj izbeglica. Verujemo da bi u evropske zemlje trebalo preseliti 200.000 izbeglica“, kazala je ona.
Migranti na Lezbosu — situacija na ivici eksplozije
Na Lezbosu su sinoć izbili novi sukobi između grčke policije i izbeglica, gde je situacija „na ivici eksplozije“.
Na desetine pripadnika Obalske straže i interventne policije pendrecima se „borilo“ sa oko 2.500 izbeglica pošto je masa pohrlila prema brodu za Atinu.
„Ovde sam osam–devet dana. O moj Bože, ne mogu ni da se setim. Neki ljudi su ovde već 14–15 dana. Vlasti (Grčke) nije briga“, rekao je Aledin, sirijski izbeglica koji se uputio kod brata u Nemačku, prenosi agencija AFP.
Lezbos je ostrvo od oko 85.000 stanovnika, koje se teško nosi sa talasom izbeglica koji stižu sa susedne turske obale.
Vlada Grčke i agencija Ujedinjenih nacija za izbeglice dopremili su dodatno osoblje i brodove da se „nose“ sa oko 20.000 „zaglavljenih izbeglica“ na Lezbosu, pošto na tom ostrvu ima tri puta više izbeglica nego što ono može da primi i zbog čega je Grčka zatražila pomoć Evropske unije.
Prihvatni centar za izbeglice formiran je na napuštenom fudbalskom terenu kako bi izbeglice sa ostrva lakše stigle do Atine, dodaje Bi-Bi-Si.
Situacija na grčkom ostrvu je „na ivici eksplozije“ zbog dolaska više od 15.000, uglavnom sirijskih izbeglica, izjavio je sinoć grčki ministar za migracije Janis Muzalas.
Muzalas je za radio-stanicu „Vima“ rekao da će čamci, kojima se izbeglice prebacuju na kontinentalni deo Grčke, uskoro početi da koriste i drugu luku kako bi pritisak na stanovnike ostrva bio smanjen.
„U Mitileni se trenutno nalazi između 15.000 i 17.000 izbeglica i to su zvanični podaci naših službi“, izjavio je Muzalas, upozorivši da je situacija na ostrvu „na ivici eksplozije“.
Muzalas je državnoj TV stanici ERT1 rekao da su obezbeđeni dodatni trajekti i da će neki brodovi biti korišćeni kao prihvatni centri, te da je plan da se 12.000 izbeglica izmesti sa ostrva u narednih pet dana.