Britanski premijer Dejvid Kameron pretrpeo je neprijatan poraz u Parlamentu, nakon što su se evroskeptični članovi njegove Konzervativne stranke udružili sa opozicionim poslanicima i odbacili predložena pravila za predstojeći referendum o ostanku u Evropskoj uniji, javile su agencije.
To je Kameronov prvi poraz u Parlamentu od kako je na opštim izborima u maju pobedio tesnom većinom, navodi Rojters.
AFP ističe da poraz u Predstavničkom domu, gde Kameron ima većinu od samo 16 poslanika, ukazuje da se britanski premijer suočava sa problemom da sopstvene konzervativce, evroskeptike, drži pod kontrolom uoči referenduma koji bi trebalo da bude održan do kraja 2017. godine.
Vladin plan da ograniči primenu tzv. purda-propisa, po kojima je ministrima zabranjeno da u izbornoj kampanji daju izjave koje bi mogle da utiču na rezultat glasanja, odbačen je sa 312 glasova protiv. Podršku planu Vlade dalo je 285 poslanika, što je bilo nedovoljno za njegovo usvajanje.
Evroskeptici su se radi nadglasavanja udružili sa poslanicima iz Laburističke partije, najjače opozicione stranke, i Škotske nacionalne stranke.
Komentarišući rezultate glasanja, ministar spoljnih poslova u senci Hilari Ben rekao je da je Vlada postupila „traljavo“ sa planovima za referendum i da je ovo „ponižavajući poraz za Kamerona“, budući da su poslanici svih stranaka podržali laburistički pristup purda-propisima, koji podrazumeva potpunu nepristrasnost u kampanji, preneo je Bi-Bi-Si.
Konzervativac Oven Paterson rekao je da javnost neće smatrati referendum legitimnim ukoliko primeti da su njegova pravila nameštena tako da se pomogne jednoj strani. Tada ljudi, prema njegovim rečima, neće osetiti da su debate prave, a kakvi god rezultati da budu, mnogi ih neće prihvatiti.
Rojters ocenjuje da će poraz prilikom glasanja uz pomoć buntovnika iz sopstvene partije „uključiti alarm“ za Kamerona, signalizirajući da duboke istorijske podele oko Evrope među konzervativcima još postoje.