„Izvukli smo pouke iz naše bliske prošlosti. Dopustili smo greške, sarađujući sa Agencijom za nacionalnu bezbednost (NSA) Sjedinjenih Američkih Država u Bad Ajblingu (grad u Bavarskoj, gde se nalazi stanica za špijuniranje BND-a). Između 2005. i 2013. godine nismo pažljivo proveravali selektorske spiskove, tj. spiskove zahteva NSA. Sada se to promenilo“, izjavio je Šindler, dodavši da se to „sada pažljivo i sistematski proverava“.
„Mnoge optužbe (na adresu BND) apsolutno su preuveličane. Optužba da je BND izdala američke interese bila je veoma ozbiljna i nepravedna. Ona je uvredila mnoge službenike“, izjavio je Šindler.
Prema rečima BND, u pitanjima zajedničke borbe sa međunarodnim terorizmom, saradnja sa američkim kolegama nastavlja da ima odlučujući značaj.
„Ne može se bez informacija Amerikanaca. Njihove specijalne službe su najproduktivnije“, rekao je Šindler.
Učešće specijalnog predstavnika u istrazi delatnosti američke obaveštajne službe na teritoriji Nemačke Šindler je nazvao „dobrim načinom da se razjasne činjenice“.
„BND bi želeo da bude otvoreniji tamo gde je to moguće. Verujem da se može uvezati transparentnost i poštovanje državne tajne“, rekao je šef BND, dodavši da je primer takve otvorenosti bila odluka da se dozvoli više od 6.500 saradnika Federalne obaveštajne službe Nemačke da odbiju kodna imena i otvoreno navode BND kao radno mesto.