Ponor u ruskom regionu Perm, koji je nalik meteorskom krateru, širi se od kada se pojavio, o čemu svedoče i fotografije koje lokalno stanovništvo postavlja na društvene mreže.
Ponor u blizini grada Solikamska datira od novembra prošle godine, kada su njegove dimenzije bile oko 20 sa 30 metara. U vremenskom periodu od devet meseci, do kraja avgusta, krater se proširio na zapanjujućih 122 sa 125 metara, izvestilo je „Sibirsko vreme“ u sredu.
Sinkhole near potash mine in Solikamsk has grown to 400ft, is slowly eating up the whole town https://t.co/DaBSVRz48X pic.twitter.com/9EuEEgNvSi
— Alec Luhn (@ASLuhn) September 2, 2015
Čini se da ponor ne pokazuje znake usporavanja „apetita“, i kako propada tlo, tako počinje da usisava obližnje kuće. Procenjuje se da je dubok oko 75 metara, i već može da se vidi iz svemira.
Ponor se nalazi u blizini jednog od rudnika u Solikamsku, koji je pretrpeo podzemne poplave u novembru prošle godine, u vreme kada se ova rupa i pojavila.
The sinkhole Solikamsk (Russia) is getting bigger. Here is comparison Nov 2014 vs Aug 2015 via codeandcommand.c… pic.twitter.com/In0QC0gMt3
— CodeAndCommand (@CodeAndCommand) September 2, 2015
Međutim, kompanija u čijem vlasništvu je rudnik, za stvaranje ponora okrivila je poplave iz 1995. godine izazvane zemljotresom, i obećala je vlasnicima uništenih kuća neki oblik kompenzacije. U međuvremenu, oni su takođe obustavili operacije u rudniku.
„Preduzeće ’Uralkalij‘ nastavlja sa poslovima otklanjanja posledica nesreće i minimalizovanja potencijalnih negativnih uticaja ponora“, piše u saopštenju kompanije, navodi „Sibirsko vreme“.
„Kompanija nastavlja sa punjenjem slanom vodom, radi na jačanju mostova između eksploatacionih polja Solikamsk 1 i Solikamsk 2, kao i na priključivanju kanala za nošenje vode. ’Uralkalij‘ takođe sprovodi hidrauličko punjenje starih rudnika u cilju smanjenja deformacija stenske mase“, prenosi list deo saopštenja.
Solikamsk. #Uralkali pic.twitter.com/CbhJAadnLT
— Russian Market (@russian_market) September 3, 2015
Poreklo kratera se razlikuje od prirodnog fenomena kakvi su krateri u severnim regionima Sibira, koji su nedavno zapanjili naučnike. Oni su otkrili da su ti krateri povezani sa procesom topljenja zemljišta koje sadrži benzinske hidrate, što dovodi do podzemne eksplozije.