„Potpisali smo sporazum akcionara“, saopštio je prvi menadžer jedne od organizacija koje su učestvovale u potpisivanju.
Akcionari zajedničkog preduzeća „Novi evropski gasovod“ su, pored „Gasproma“, i E.ON, „Šel“, OMV, BASF-Vinteršel i „Endži“. „Gaspromu“ pripada 51 odsto akcija, a ostatak ostalim kompanijama.
Posebna pažnja je posvećena povećanju efikasnosti isporučivanja ruskog gasa potrošačima u Nemačkoj i Evropi u celini. Reč je, pre svega, o realizaciji projekta „Severni tok“, saopšteno je iz Gasproma.
Radnom sastanku prisustvovali su prvi čovek Gasproma Aleksej Miler i član upravnog odbora E. On Klaus Šefer. Učesnici sastanka su istakli strateški karakter ovog izvoznog kanala i njegov značaj za pouzdano snabdevanje Evrope plavim gorivom.
Rukovodilac „Vinteršela“ Mario Meren je posle potpisivanja sporazuma rekao da akcionari zajedničke kompanije za izgradnju „Severnog toka 2“ nastavljaju da razmatraju kopneni deo gasovoda na teritoriji Nemačke. „Nastavljamo da razmatramo kopneni deo. Neophodno je da se konsultujemo s vlastima Nemačke“, izjavio je Meren.
Pored toga, direktor „Gasproma“ i predsednik upravnog odbora BASF-a razmatrali su aktuelna pitanja u vezi sa zajedničkom eksploatacijom rezervi gasa u Urengojskom i Južnoruskom nalazištu.
U junu su „Gasprom“, E.ON, „Šel“ i OMV potpisali memorandum o namerama koji podrazumeva zajedničku izgradnju dva kraka gasovoda „Severni tok 2“, ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od obale Rusije kroz Baltičko more do obale Nemačke. Interesovanje za projekat naknadno su pokazali „Vinteršel“, ćerka-firma BASF-a, i Endži.