„Moja porodica je živela u Damasku do 2012. godine. Nakon što je izbio rat, preselili smo se u Kabani, odakle sam ja poreklom. Uskoro sam otišao na rad u Tursku. Kada su prošle godine militanti ID napali Kobani, moja porodica se preselila u Istanbul. Bilo je teško jer sam zarađivao veoma malo. Moja starija sestra živi u Švajcarskoj, dok je stariji brat u Kanadi. Sestra je predložila da dođem kod nje i ja sam prihvatio njen poziv“, izjavio je Abdulah Kurdi, otac Ajlana Kurdija.
„Našao sam čoveka koji se bavi prevozom izbeglica. On je preporučio jednog krijumčara u Bodrumu. Taj čovek je zatražio 1200 dolara po osobi. Negde oko ponoći smo se ukrcali na čamac, ukupno nas trinaestoro. A onda je počelo veliko nevreme, talasi si bili veoma visoki, pa je naš pratilac skočio u more i otplivao ka obali. Uskoro nakon toga čamac se prevrnuo. Trudio sam se da umirim decu, rekao sam da će sve biti u redu. Pola sata sam im održavao glave iznad površine vode, ali sam se premorio, i deca su počela da se dave. Kada sam ih izvukao iz vode, oni su već bili mrtvi. Nakon tri i po sata obalska straža me je izvukla“, otkriva tužnu priču Kurdi.
„Želeo bih da nađem ovog krijumčara i da on snosi odgovornost za smrt moje porodice. Bio sam svestan da je putovanje veoma opasno, ali sam pročitao dosta priča o tome kako su izbeglice bezbedno stigle do Evrope, pa sam se nadao da ćemo i mi imati sreće“, naglasio je Kurdi.
„Danas idem u Kobani da sahranim porodicu. Sve sam u životu izgubio, osim sećanja i tri nadgrobna spomenika. Ostaću da živim u Kobaniju, svakog dana ću ići na groblje, kod dece i supruge. Meni su deca bila sve u životu. Odlučio sam da putujemo u Evropu zbog njih. A sada ne mogu mirno da gledam more, ono me podseća na tragediju koja je zadesila moju porodicu…“, kazao je Kurdi.
„Sve što ja želim jeste da svet spreči ovu katastrofu, spreči pogibiju nedužnih ljudi, koji pokušavaju da se spase. Moja deca su poginula, ali druge porodice takođe imaju decu — i njih treba sačuvati“, rekao je za Sputnjik Abdulah Kurdi, otac utopljenog dečaka.
Fotografija utopljenog dečaka kao potresno svedočanstvo i simbol izbegličkog stradanja izazvala je emotivna reagovanja zvaničnika i javnosti u celom svetu.
Zbog ove tragedije uhapšeni su sirijski državljani starosti između 30 i 40 godine koji su osumnjičeni da se bave trgovinom ljudima.