„Sada je pravo vreme da ti odnosi, posebno u oblasti ekonomije, dostignu novu fazu u kojoj ćemo zajedno ulagati u izgradnju fabrika. Te fabrike će izvoziti na treća tržišta proizvode napravljene u Srbiji. Meni je najvažniji cilj da zaposlim Srbiju, a vaša pomoć je u ostvarenju tog cilja dragocena“, naglasio je Nikolić.
Li je prihvatio Nikolićev predlog da se pređe na novu fazu ekonomskih odnosa i da kineske kompanije počnu da ulažu u proizvodnju u Srbiji, što će doneti nova radna mesta.
Nezavisno Kosovo — nepremostiva prepreka ka EU
Nikolić je predložio kineskom premijeru da se još jednom razmotre uslovi finansiranja pruge Beograd–Budimpešta i ukazao na važnost izgradnje plovnog puta Morava–Vardar.
„To je projekat koji će dati snažan impuls unapređenju ne samo srpsko-kineskih odnosa, već i odnosa Evrope i Kine i u skladu je sa projekcijom ’Novog puta svile‘ predsednika Si Đinpinga“, rekao je Nikolić, istakavši višestruke prednosti tog plovnog puta.
Predsednik Srbije se zahvalio premijeru Kine na izuzetnom gostoprimstvu i izrazio osećanje ponosa što dva pobednička naroda zajedno proslavljaju sedamdeset godina pobede nad fašizmom.
Nikolić je takođe istakao posvećenost Srbije evrointegracijama, naglasivši da je Srbija potpuno spremna za punopravno članstvo u Evropskoj uniji.
Međutim, ukoliko se na tom putu kao uslov pojavi priznavanje Kosova i Metohije, to će biti nepremostiva prepreka, naglasio je predsednik Srbije.
On se zahvalio premijeru Kine na principijelnoj podršci teritorijalnom integritetu Srbije i postizanju dogovora putem dijaloga.
„Srbija je suočena sa inicijativom prištinske administracije da podnese zahtev Unesku da se srpska kulturna baština na Kosovu proglasi kosovskom. Podsećam vas da je veliki broj manastira na Kosovu i Metohiji uništen tokom albanskog pogroma 2004. godine. Ukoliko ta inicijativa bude prihvaćena, srpska kulturna baština stara između šest i devet vekova biće potpuno uništena“, naglasio je predsednik Srbije.
Razumemo napore Srbije
Predsednik Vlade Kine se zahvalio predsedniku Srbije na velikom doprinosu u unapređenju bilateralnih odnosa i prihvatio njegovu ideju da ekonomski odnosi dve zemlje uđu u novu fazu.
„Mi ćemo podstaći kineske kompanije da ulažu u proizvodnju u Srbiji i spremni smo da podržimo sve projekte koje predloži srpska strana. Mi želimo aktivno da učestvujemo u obnovi Srbije“, naglasio je Li Kećijang.
On je ponovio da je kineska strana spremna da podrži i nove projekte i kompanije koje bi u njima učestvovale.
Li je izrazio spremnost da kineska strana ponovo razmotri uslove finansiranja pruge Beograd-Budimpešta na osnovu inicijative predsednika Srbije.
Što se tiče pitanja Kosova i Metohije, Kina podržava postizanje dogovora kroz kompromis koji je u obostranom interesu.
„Mi razumemo napore Srbije da očuva svoju teritoriju, svoj narod i kulturnu baštinu i zato smo spremni na dijalog po tom pitanju. Nama je veoma važna stabilnost u regionu i poštujemo vašu želju da budete punopravan član Evropske unije. Mi želimo da zajedno imamo konstruktivnu ulogu u očuvanju svetskog mira“, naglasio je Li.
Nikolić i Li razgovarali su i o preduzećima „FAP Priboj“, „Zastava Kragujevac“, „RD centar“, „ZTE“ u Beogradu, „Huavei“ (kineskoj pametnoj kući) u Kragujevcu i industrijskom kompleksu za preradu poljoprivrednih proizvoda u Šumadiji, kao prvom od deset takvih istovetnih projekata koji treba da budu realizovani u Srbiji.
Nikolić boravi u višednevnoj poseti Kini tokom koje se sastao i sa predsednikom te zemlje Si Đinpingom, posetio je pokrajinu Šansi, a sutra će prisustvovati vojnoj paradi u Pekingu povodom 70. godišnjice od pobede nad fašizmom, navedeno je u saopštenju pres-službe predsednika Srbije.