Predsednik Rusije Vladimir Putin stigao je u Peking, kako bi učestvovao u svečanosti posvećenoj 70. godišnjici pobede kineskog naroda u odbrani od Japana i završetka Drugog svetskog rata. Putin će se sastati s predsednikom Kine Si Đinpingom, a imaće i niz drugih bilateralnih susreta.
U sastavu ruske delegacije su i šef administracije Kremlja Sergej Ivanov i prvi vicepremijer Rusije Igor Šuvalov, kao i vicepremijeri Olga Golodec i Dmitrij Rozozin. U razgovorima će takođe učestvovati i ministar inostranih poslova Sergej Lavrov, ministri energetike i saobraćaja, Aleksandar Novak i Maksim Sokolov, kao i ministar odbrane Sergej Šojgu.
Susret Putina i Si Đinpinga
Poseta ruskog predsednika Kini trajaće dva dana i počeće razgovorima sa Si Đinpingom. Putin će razgovarati i sa premijerom Kine Li Kećijangom o bilateralnoj trgovinsko-ekonomskoj saradnji. Prema rečima pomoćnika predsednika Jurija Ušakova, lideri će razmeniti mišljenja o aktuelnim međunarodnim i regionalnim problemima, produbljivanju saradnje u okviru Ujedinjenih nacija i drugih međunarodnih organizacija, kao i jačanju Evroazijske ekonomske unije kroz projekat ’Ekonomskog pojasa puta svile‘“.
Nakon razgovora planirano je potpisivanje niza bilateralnih dokumenata, dodao je on.
Vojna parada
Glavni program posete ruskog predsednika Kini planiran je za 3. septembar. Dan će početi vojnom paradom na Trgu Tjenanmen, koju će pratiti više od 20 šefova država i vlada. U paradi će učestvovati predstavnici 11 zemalja, a Rusiju će predstavljati odred Preobraženskog puka, rekao je Ušakov.
Svečani program u Pekingu završava se prijemom kod kineskog predsednika, nakon čega će Putin održati niz bilateralnih susreta.
Susret sa Milošem Zemanom
Ruski predsednik će voditi tri odvojena razgovora sa zvaničnicima zemalja koji borave u Pekingu, saopštio je Ušakov. Ruski lider će se sastati sa predsednikom Češke Milošem Zemanom, a zatim sa predsednikom Laosa Tjumalijem Sajnjasonom i sa predsednikom Venecuele Nikolasom Madurom.
Sa predsednikom Češke Putin planira da razmotri niz pitanja u bilateralnim odnosima, saradnju u trgovinsko-ekonomskoj, investicionoj, energetskoj i kulturnoj sferi, kao i o problemima u dijalogu Rusije i Evropske unije.
Sa predsednikom Laosa Putin će, pored ostalog, razgovarati o učvršćivanju trgovinsko-ekonomskih veza, dok će sa predsednikom Venecuele Putin razgovarati, pre svega, o mogućim zajedničkim koracima ka stabilizaciji cena na svetskom tržištu nafte, pre svega u kontekstu saradnje Rusije i OPEK-a.
Rusko-kineski razgovori
Nakon ovih susreta Putin će učestvovati u rusko-kineskim razgovorima, nakon čega će biti potpisano tridesetak zajedničkih dokumenata.
Ruski gasni gigant „Gasprom“ treba da potpiše memorandum o razumevanju u vezi sa projektom isporuke prirodnog gasa Kini cevima sa dalekog istoka Rusije. Krajem 2014. godine „Gasprom“ je saopštio da priprema alternativni projekat „Vladivostok“ za isporuku gasa u Kinu. Ipak, toliko očekivana „tačka“ u razgovorima o ugovoru o isporuci gasa u Kinu zapadnom maršrutom „Snaga Sibira 2“ teško da će biti postignuta tokom posete Putina, smatra Ušakov, iako se, prema njegovim rečima, pregovori vode intenzivno.
Ušakov nije isključio mogućnost izmena programa, tako da su mogući „usputni“ susreti. Ipak, poznato je da neće biti susreta predsednika Putina sa premijerom Japana Šinzo Abea u Pekingu, jer on neće doći na svečanost.