Mnogi od njih proveli su noć ispred glavnog ulaza na železničku stanicu koji čuva policija, koja navodi da im grupe građana pomažu da održe red, preneo je AP.
#Hungary bans refugees from main railway station http://t.co/ZIXgsYMr8G — LIVE STREAM: http://t.co/mzWGOCzmJ3 pic.twitter.com/SFRGGnkjGC
— RT (@RT_com) September 1, 2015
Grupe volontera pokušavaju da imigrantima obezbede hranu, odeću i neophodnu medicinsku pomoć.
Mađarski helsinški komitet upozorio je ranije da je situacija „veoma napeta i nepredvidiva“, preneo je AfP.
Gnevni migranti su tražili da stanica Keleti bude otvorena i za njih i da im se omogući da otputuju za Nemačku.
Oni su mahali voznim kartama, pljeskali i skandirali: „Nemačka, Nemačka“, a neki su u očajanju podizali svoju decu uvis da bi ukazali kako su i ona žrtve zabrane.
Mađarska nacionalna policija je saopštila da njeni pripadnici obavljaju svoju dužnost u skladu sa pravilima „šengenskog“ kodeksa.Portparol mađarske Vlade Zoltan Kovač je na pitanje zašto je zatvorena stanica rekao da Mađarska pokušava da primenjuje zakone Evropske unije, po kojima svako ko želi da putuje po Evropi treba da ima važeće putne isprave i „šengensku“ vizu.
Policajcima koji se nalaze na železničkoj stanici Keleti pomoć pružaju i grupe građana, jer je broj imigranata tokom proteklih pet dana dramatično porastao, navedeno je u saopštenju.
The #EU's #refugee problem… #UNHCR #human #dignity @UN @Refugees @Free_Media_Hub #SyrianRefugees pic.twitter.com/QXYN0EXiKm
— kahraman haliscelik (@turkishreporter) September 1, 2015
Većinu imigranata čine Sirijci koji žele da otputuju u Austriju ili Nemačku bez odgovarajućih dokumenata.
Mađarska, nemačka i austrijska policija formirale su zajedničke patrole koje kontrolišu vozove koji saobraćaju od Budimpešte preko Beča do Minhena, dok pripadnici mađarske i slovačke policije nadgledaju vozove koji idu za Bratislavu.
Samo u avgustu 50.000 migranata i izbeglica, većinom iz ratom zahvaćenih područja Sirije, Iraka i Avganistana, ušlo je u Mađarsku.
Većina želi da nastavi put ka zapadu Evrope, uglavnom ka Nemačkoj.
Prema saopštenju nemačke policije, tokom jučerašnjeg dana u Bavarsku je stiglo rekordnih 3.500 tražilaca azila.
Švedska je saopštila da se u utorak broj zahteva za azil u toj zemlji približio rekordnim ciframa.
Evropska agencija za granice „Fronteks“ u međuvremenu upozorava kako je, uglavnom u Turskoj, počela trgovina falsifikovanim sirijskim pasošima, jer se zna da Sirijci u EU dobijaju pravo na azil, za razliku od migranata iz zemalja u kojima se ne ratuje.