Portparol američkog predsednika Džoš Ernest navodno ne zna ništa o planovima kineskog lidera Si Đinpinga za obeležavanje tog datuma. Američki zvaničnik nije ni čuo za paradu, kako se ispostavilo tokom brifinga za novinare.
Tao Venzao, stručnjak Centra za američke studije kineske Akademije društvenih nauka, za Sputnjik kaže da je 70. godišnjica pobede nad fašizmom važan datum za sve saveznike u ovom ratu.
„Želja kineskih vlasti da se taj datum obeleži zajedno je sasvim prirodna. Naravno da je Kina uputila poziv i SAD. Bili smo svesni činjenice da je američki predsednik prezauzet. Ipak, izjava portparola je u nekom smislu arogantna, ali čini mi se da Ernest jednostavno nije znao šta da kaže“, ocenjuje on.
Barak Obama je ignorisao poziv Kine i neće doći u Peking na godišnjicu završetka Drugog svetskog rata, iako su Amerikanci i Kinezi bili saveznici u tom ratu. Ruski analitičar Aleksandar Voroncov podseća da se na isti način Obama oglušio o poziv Rusije da prisustvuje paradi na Crvenom trgu.
„Odbijanje lidera zapadnih zemalja da dođu u Rusiju izazvalo je kritike čak i unutar zapadnog društva. Mnogi smatraju da bi aktuelne nesuglasice trebalo odvojiti od prošlosti, tim pre što se radi o istorijskom periodu tokom kojeg se odlučivalo o sudbini sveta. Ali, izgleda da se situacija ponavlja — američki predsednik i zapadni partneri ne idu u Kinu. Međutim, Rusija i Kina su zajedno obeležile 9. maj. Vladimir Putin i Si Đinping će zajedno proslaviti i 3. septembar. To znači da naše zemlje imaju jedinstven pogled na ishod Drugog svetskog rata, pa se zajedno protive i revidiranju istorije“, kaže Voroncov.