Allonautilus scrobiculatus, vrsta mekušca kojeg su naučnici prozvali najređim stvorenjem na svetu, primećen je prošlog meseca u blizini obale ostrva Ndrove, u blizini Papue Nove Gvineje, saopštili su biolozi.
Piter Vord, profesor biologije na Univerzitetu u Vašingtonu, prvi put je uočio ovo stvorenje 1984. godine, ubrzo pošto je njegov kolega otkrio postojanje te vrste.
„Moj kolega Brus Sanders sa Koledža Brin Mar prvi je otkrio alonautilusa, a ja sam ga video nekoliko nedelja kasnije“, objašnjava Vord.
Otkad je Sanders ponovo video alonautilusa 1986. godine, ovo retko stvorenje ostalo je misterija za većinu ljudi, sve do jula ove godine, kada se Vord još jednom susreo sa njim, nakon više od 30 godina. Kako bi do ovog istorijskog susreta sa nautilusom došlo, Vord i njegov tim biologa ostavljali su mu svako veče mamac od ribe i pilećeg mesa, okačen na stub postavljen između 150 i 400 metara ispod površine vode.
Na kraju, nekoliko nautilusa, a među njima i alonautilus, uhvaćeno je na dubini od oko 180 metara, a potom izvađeno na površinu kako bi istraživači mogli da uzmu male uzorke tkiva, školjke i sluznice i izmere dimenzije svake životinje.
Na osnovu dobijenih rezultata, utvrđeni su starost i pol svake životinje, kao i raznolikosti između nautilusa koji žive u južnom Pacifiku. Istraživači su došli do zaključka da je većina ovih životinja izolovana jedna od drugih, jer oni samo mogu da nastanjuju uzak spektar dubine okeana.
#Nautilus #pompilius & #rare #Allonautilus #scrobiculatus #LIVINGFOSSILS #SEA #CREATURE #CURRENT #survival #PFF pic.twitter.com/zA7iLSt6kJ
— PRESENT FUTURE FILMS (@presentfuture_) August 27, 2015
„Oni žive samo u blizini ovog malog ostrva“, rekao je Vord.
„Ovo bi mogla biti najređa životinja na svetu. Moramo da saznamo da li alonautilus živi bilo gde drugde, a to nećemo znati dok ne odemo tamo i ne istražimo“.
Vrsta allonautilus scrobiculatus znatno se razlikuje od drugih nautilusa po svojim škrgama, vilici, obliku školjke i po muškoj reproduktivnoj strukturi. Ima prepoznatljiv, ljigavi, dlakavi sloj na svojoj školjki.
„Kada smo prvi put videli ovo stvorenje, bili smo zapanjeni“, kaže Vord.
Nautilusi su poznati i kao „živi fosili“, pošto su ove drevne životinje pronađene u fosilnom zapisu starom skoro 500 miliona godina, što znači da su nadživele dinosauruse i dva najveća masovna izumiranja na Zemlji.
„Neke karakteristike nautilusa — poput školjke, koja im dodeljuje etiketu ’živih fosila‘ — možda se nisu menjale duže vreme, ali neki drugi elementi jesu“.
„Kako sada stvari stoje, iskopavanje nautilusa može dovesti do izumiranja ove vrste“, rekao je profesor, koji se nada da će svojom studijom doprineti boljoj zaštite vrste, uključujući i zabranu trgovine školjkama nautilusa, prema Vašingtonskom sporazumu o zaštiti vrsta.