Što više kritika i sankcija dolazi sa Zapada, Rusija se sve više okreće ka Istoku, primećuje Rafaren, i dodaje da neuspešni pokušaji svetskog rukovodstva da stabilizuje rast i nesposobnost Zapada da sprovede reforme međunarodnih institucija takođe stvaraju povoljne uslove za zbližavanje Moskve i Pekinga.
Po mišljenju političara, Rusija i Kina imaju dovoljno zajedničkih tema i interesa. Glavna je zajednička neprijatnost zbog pritiska uz pomoć kojeg Amerika pokušava da odredi politiku čitavog sveta, a pre svega da utiče na Evropu.
„I to u trenutku kada bi nemiri u čitavom svetu i ’rat‘ protiv terorizma trebali da ujedine velike sile“, navodi bivši francuski premijer. U takvim uslovima Evropa ima veliku odgovornost, smatra političar.
„Glavni strateški argument je da je Kini i Rusiji potrebna jaka ’evropska‘ Evropa. Finansijska politika Pekinga pokazala je da on ne teži krahu evrozone, dok je Rusija pre svega protiv ’američke‘ Evrope“, piše bivši premijer, navodeći da Francuska više ne može da više da zabija glavu u pesak ako ne želi da izgubi prave strateške saveznike u narednim godinama.
Kako tvrdi Rafaren, trougao Evropa-Rusija-Kina može da postane trougao procvata, jer svaka njegova zemlja poseduje sopstvene ljudske i prirodne resurse i finansijske kečeve u rukavima, kao i potrebu za zapošljavanjem, prihodima i stabilnošću.
Po njegovom mišljenju, danas je pitanje zbližavanja Rusije i Kine neraskidivo povezano sa nezavisnošću evropske politike i samospoznajom Evrope.