„To što su ponavljali albanski političari, da ZSO neće biti ništa više od nevladine organizacije — palo je u vodu pred tekstom usaglašenim između našeg i pokrajinskog premijera“, rekao je Đurić na konferenciji za novinare.
On je naglasio da je ZSO, kao temelj opstanka srpskog naroda na KiM, dobila svoj politički i formalni temelj u sporazumu koji je juče usaglašen u Briselu.
Zaposleni u ZSO imaće status državnih službenika, i to je upisano u principe sporazuma i znači da je „Zajednica i zvanično javna institucija“.
„To govori o ovlašćenjima — ZSO će imati političke organe karakteristične za autonomne celine, Skupštinu koja će donositi političke odluke i samostalno odlučivati o sadržini Statuta, samostalno će ga i usvojiti…“, kazao je Đurić.
Naglasio je da ZSO ima nešto što nikada nijedna institucija u prethodnih 15 godina nije imala, a to su direktne institucionalne veze sa Srbijom.
„ZSO, i tako napismeno stoji, biće direktno finansirana od strane Republike Srbije, a mi ćemo otvoriti vrata i za međunarodne donacije za šta je već iskazano interesovanje“, rekao je Đurić.
ZSO će, kako je dodao, imati i Veće, kao izvršni organ zajednice, koje će sprovoditi odluke Zajednice koje donosi Skupština, a odluke će biti izvršne i obavezujuće za građane na teritoriji Zajednice.
„Taj bord će biti oslonjen na jaku administraciju, sačinjenu od ljudi koji imaju status državnih službenika“, kazao je Đurić.
Dodao je da će ZSO u ekonomskom smislu biti samostalna, izuzeta od poreza, carina i bilo kakvih dažbina institucija iz Prištine.
Snabdevanje i prekidač za struju ostali u našim rukama
Energetski sistem na severu Kosova i Metohije ostao je u našim rukama, kao i prekidač za struju, izjavio je direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić i naglasio da je to velika pobeda Srbije.
Elektroprivreda Srbije (EPS) će nastaviti preko svojih ćerki kompanija da snabdeva i distribuira struju stanovnicima na severu KiM, rekao je Đurić na konferenciji za medije, povodom postignutih dogovora u Briselu.
On je dodao da je najviše strepeo zbog ekonomskih i političkih posledica sporazuma o energetici, ali je istakao da je energetski sistem na severu Kosova i Metohije ostao u našim rukama, što je velika pobeda Srbije.
Đurić je rekao da treba učiniti sve da ćerke kompanije EPS-a budu ekonomski održive i da se poboljša naplata struje na severu KiM.
„Snabdevanje i prekidač za struju će biti u našim rukama i to je velika pobeda za Srbiju“, istakao je Đurić.