„Mars jedan“ je osnovan sa ciljem da se u budućnosti kolonizuje četvrta planeta od Sunca. Bas Lensdorp, jedan od koosnivača organizacije, priznao je da je takav poduhvat nemoguć bez ogromnih investicija. Tokom govora na godišnjoj Međunarodnoj konvenciji o Marsu, održanoj u Vašingtonu, Lansdorp je istakao da su preko potrebni tajkuni poput Bila Gejtsa.
„To će promeniti svet“, rekao je on.
Prema procenama organizacije „Mars jedan“, formiranje naselja od šest pojedinaca na Crvenoj planeti do 2027. godine koštalo bi približno 6 milijardi dolara.
Kako bi pripremila teren, organizacija planira da lansira satelit za komunikaciju koji bi ostao u Marsovoj orbiti, kao i letelicu koja će se spustiti na Mars do 2020. godine. Do 2022. biće lansiran i drugi satelit, kao i mali rover. Godine 2024. „Mars jedan“ se nada da će poslati šest teretnih svemirskih brodova natovarenih svom opremom neophodnom za konstrukciju naselja.
Iste godine će na Mars biti poslata dva astronauta koji bi trebalo da osnuju koloniju. Još četvoro ljudi sleteće na Crvenu planetu do 2027. godine.
To je plan, ako je suditi po internet-prezentaciji organizacije „Mars jedan“.
This MIT presentation reveals why the Mars One colony isn't feasible http://t.co/eSCbMjdf7B pic.twitter.com/KAkHVqVKP9
— Tech Insider (@techinsider) August 25, 2015
Eksperti koji su prisustvovali Konvenciji o Marsu nazvali su taj predlog nemogućim. Primetili su kako bi se troškovi formiranja takve kolonije vremenom dramatično povećali. Broj potrebnih specijalista i rezervnih delova neophodnih za dalji razvoj kolonije bi se takođe konstantno povećavao.
Prema studentima Masačusetskog tehnološkog instituta Sidneju Dou i Endrjuu Ovensu, svako novo lansiranje koštalo bi približno 4 milijarde dolara.
„Strategija jednosmernih misija koju predlaže ’Mars jedan‘ je nasledno neodrživa bez proizvodnog kapaciteta baziranog na Marsu“, rekao je Ovens, prenosi portal „Spejs“.
Međutim, Lendsorp je i dalje optimističan kada je u pitanju budućnost projekta. Njegov argument je da se i sletanje čoveka na površinu Meseca činilo nemogućim 1961, ali da je misija uspešno obavljena samo 8 godina kasnije.
Ipak, priznao je da su njegove procene troškova možda preniske, ali to je problem sa kojim je spreman da se suoči.
„Cilj organizacije ’Mars jedan‘ nije da pošalje ljude na Mesec 2027. sa budžetom od 6 miliona dolara i 14 lansiranja“, objasnio je Lendsorp. „Naš cilj je samo da pošaljemo ljude na Mesec“.
„Mars jedan“ i dalje ima veliki put pred sobom. Organizacija se trenutno trudi da sakupi 15 miliona dolara neophodnih za prvu fazu projekta. Lendsorp se ipak nada da će u bliskoj budućnosti privući investitore-vizionare organizovanjem velikog medijskog događaja globalnih razmera.