Nove smernice vojnog priručnika sada prvi put sadrže tako nejasne odredbe kojima se daje za pravo vojnim komandantima da mogu da ih „široko tumače“, navode stručnjaci ratnog prava i novinari, prenela je agencija AP.
Tako vojni komandanti mogu da zamole novinare da napuste američku vojnu bazu ili da pritvore novinara za bilo kakav uočen prekršaj.
„U principu, novinari su civili“, navodi se u priručniku od 1.180 stranica, ali i dodaje da „novinari mogu biti pripadnici oružanih snaga, lica koja su ovlašćena da prate oružane snage, ili neprivilegovana strana u ratu“.
Osoba koja se smatra za „neprivilegovanu stranu u ratu“ nema zvanje koje podleže zaštiti prava po Ženevskoj konvenciji, tako da komandant može da ih ograniči na određene zone, ili čak pritvori na neodređeno vreme, bez optužbe, pošto se novinar smatra za „nepovlašćenu zaraćenu stranu“.
U priručniku se dodaje da „izveštavanje o vojnim operacijama može biti veoma slična prikupljanju obaveštajnih podataka ili čak špijuniranju“.
„Novinar koji deluje kao špijun može biti predmet mera bezbednosti i kažnjen ukoliko je zarobljen“, navodi se u novim smernicama američkog Ministarstva odbrane.
Međutim, nije precizirano kakvim kaznama ili pod kojim okolnostima američki vojni komandant može da odluči da „kazni novinara“.
Iz Ministarstva odbrane su saopštili da su zvaničnici odrednicom „neprivilegovana strana u ratu“ hteli da ukažu na to da teroristi ili špijuni mogu da se maskiraju u novinare-reportere ili da upozore na nekoga ko radi za sajtove džihadista i druge publikacije, kao što je Al Kaidin časopis „Inspajer“, koje mogu da se koriste za podsticanje ili regrutovanje ekstremista.
Istovremeno, zvaničnici su rekli da isti izraz treba da se odnosi na prenošenje informacija o aktuelnim vojnim operacijama, lokacijama vojnih trupa ili drugih poverljivih podataka neprijatelju.