Državni savet Kine je naveo da će predstavnici ukupno 49 zemalja biti na paradi.
Organizatori su naveli da će 12.000 vojnika i oficira učestvovati na vojnoj paradi na prestoničkom Trgu Tjenanmen i gde će biti prikazano više od 500 komada naoružanja i vojne opreme i 200 aviona, od kojih će 84 odsto biti prikazano po prvi put.
Na vojnoj paradi će učestvovati i vojnici iz 17 zemalja, među kojima iz Rusije, Kazahstana, Belorusije, Mongolije, Kube, Srbije i Meksika, navodi AFP.
Ruski predsednik Vladimir Putin trebalo bi da dođe na paradu, kao i šefovi država i vlada i drugi visoki predstavnici Kazahstana, Kirgistana, Tadžikistana, Uzbekistana, Venecuele, Vijetnama, Tajlanda, Sudana, Argentine, Kube, Pakistana, Srbije, Južne Afrike, Češke, Poljske, Egipta, Južne Koreje i drugih zemalja.
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun takođe dolazi na vojnu paradu.
Od onih koji će izostati sa svečanosti, najupečatljiviji su severnokorejski lider Kim Džong Un, koji će u Peking poslati člana Politbiroa Čoe Rjong Džaea, i japanski premijer Šinzo Abe, koji je juče obavestio javnost da ne ide na paradu u Pekingu.
Evropski i američki zvaničnici su u više navrata izrazili zabrinutost da bi ta demonstracija kineske vojne sile mogla da pošalje pogrešan signal u već napetom regionu, gde je Kina zauzela samopouzdan pristup u teritorijalnim sporovima, pa će vojna parada u Pekingu proći bez većine zapadnih lidera, dodaje Rojters.
Jedini šef države iz Evropske unije koji stiže u Peking je češki predsednik Miloš Zeman, dok će Francuska i Italija poslati svoje šefove diplomatije, a vlade SAD, Nemačke, Kanade i Evropske unije biće predstavljene na nivou ambasadora.