U svom mesečnom izveštaju, Zavod za klimatsku statistiku NOAA zabeležio je porast kombinovanog proseka temperature globalnog kopna i mora od 0,81 stepeni Celzijusa u odnosu na prosek 20. veka, koji je iznosio 15,8 stepeni Celzijusa.
Ističući ove brojke, uprava je objavila da je površina zemljišta za 0,96 stepeni Celzijusa iznad proseka u odnosu na prošli vek, što znači da je jul postao klimatski najtopliji mesec u godini, sa čak šest temperaturnih rekorda.
Poređenja radi, temperature u Africi su bile druge najviše u zapisniku. Novi rekordi su takođe zabeleženi širom severa Južne Amerike, delovima južne Evrope i centralne Azije i u zapadnom delu Sjedinjenih Država.
Evropa je posebno oborila sve rekorde. Austrija je zabeležila svoju najvišu julsku temperaturu od 1767. godine, pobedivši prethodni rekord iz 2006. za 2,7 stepeni Celzijusa. Francuska, Holandija, Velika Britanija, Švedska i Norveška su takođe dostigle nove temperaturne rekorde.
Samo su u dlu zapadne Rusije, istočne i južne Azije i centralne i severne Amerike zabeležene niže temperature od prosečnih u prethodno vreme.
Površina svetskog okeana je zagrejana za 0,75 stepeni Celzijusa u odnosu na prosek iz 20. veka, što je najviše ikada u istoriji, i prevazilazi prethodni rekord postavljen u julu 2014. godine za 0,07 stepeni Celzijusa. U Pacifiku i Indijskom okeanu došlo je do najvećeg zadržavanja toplote. Sever i jug Atlantika i Barencovo more na Arktiku su takođe primer porasta temperature.
Samo deo Atlantskog okeana južno od Grenlanda temperaturno je ostao dosta ispod proseka za to doba godine.
Ono što još više zabrinjava jeste činjenica da cela 2015. godina ima dobre predispozicije da postane najtoplija godina ikad. Dosad je temperaturni prosek globalne zemljine površine prevazišao prethodni rekord iz 2007. godine za 0,15 stepeni Celzijusa.
„Pet meseci ove godine, uključujući i poslednja tri, rekordno su topla za to doba godine. Januar je bio drugi najtopliji januar u istoriji, a april treći najtopliji ikada“, stoji u izveštaju. Rekordne brojke su zabeležene u Južnoj Americi, Africi, Evroaziji i na zapadu Severne Amerike, uključujući i delove centralnog Sibira.
Temperatura površine mora, uključujući sve velike okeane, kao i Barencovo more na Arktiku, ove godine je potukla prethodni rekord iz 2010. godine za 0,06 stepeni Celzijusa.