„Biće odlično ako Iran dobije komplekse S-300. To je čisto odbrambeno oružje koje osigurava bezbednost, zajedno sa nuklearnim mirnodopskim objektima koji se grade uz pomoć Rusije", saopštio je sagovornik agencije.
Moskva se nada da će sa Iranom potpisati sporazum o isporukama kompleksa S-300 već sledeće nedelje, izjavio je Kabulov.
Iran je na korak od dobijanja naprednog odbrambenog naoružanja. Iako je ovaj sporazum potpuno zakonit, SAD izražavaju zabrinutost i nezadovoljstvo.
S-300 u rukama Irana može da znači da američki i izraelski vojni avioni neće moći neprimetno da ulaze u iranski vazdušni prostor ako odluče da bombarduju objekte koji se dovode u vezu s nuklearnim naoružanjem, navodi Si-En-En. Iako SAD potvrđuju da ugovor o isporuci jeste u okvirima sankcionih rezolucija UN, Stejt department ne odstupa od svoje pozicije.
„Treba da znamo detalje konkretnog ugovora o isporuci oružja kako bismo znali da li treba da primenimo bilo koji od naših sankcionih mehanizama“, izjavio je predstavnik Stejt departmenta Džon Kirbi.
U intervjuu televizijskom kanalu, saradnik Brukinškog instituta Majkl O'Henlon je izjavio da će posle pojavljivanja S-300 u Iranu „u vazdušnom prostoru biti napeto“. „Gustina radiolokacionih zraka, ako mogu tako da se izrazim, biće povećana. Oni će biti svuda, ali nevidljivi. Pojaviće se signali od radara koje mi ne možemo da zaustavimo i koje ne možemo da izbegnemo“, rekao je on.
Mešanje Rusije u situaciju u Evropi i na Bliskom istoku dovodi SAD do besa, navodi američki televizijski kanal i napominje da u ovom trenutku pet hiljada vojnika NATO-a i SAD prolaze kroz najveću desantnu obuku u Evropi od vremena Hladnog rata.
Visokopostavljeni izvor u Ministarstvu inostranih poslova Ruske Federacije potvrdio je za RIA Novosti da će ugovor o isporuci ruskih protivvazdušnih raketnih kompleksa Iranu biti ostvaren ove godine.