Na fotografiji, nastaloj 10. avgusta u Međunarodnoj svemirskoj stanici, mogu se videti mesec i masivna oluja, a iznad olujnog oblaka je crvenkasta pojava, koja je slična sevanju.
Stiv Kamer, sa univerziteta Djuk, za Nacionalnu Geografiju je pojasnio kako ova pojava nastaje:
„To su varnice nastale u gornjim slojevima atmosfere, iznad olujnih oblaka, koji su praćeni sevanjem munja ispod njih. Jake munje stvaraju električno polje, a kada je ono dovoljno veliko, javlja se varnica koja se odbija na gore“.
Dejv Mošer sa „Tič insajdera“ zapazio je nešto na fotografiji nastaloj 10. avgusta:
„Obratite pažnju na (ljubičaste) pipke koji se izdižu od (belo-plave) oluje sve do (crvene) svetlosti ’vilenjaka‘. Formira se pojava koja najviše liči na električnu lutku ili marionetu“.
Varnica dobija crvenu boju zbog azota koji pluta visoko u Zemljinoj atmosferi. Prasak elektriciteta uzrokuje da gas emituje crveno svetlo.
„Vilenjaci“ se mogu proširiti na visinu od 50 milja u udaljenosti od nekoliko kilometara. Iako su veoma česti, retko kada budu fotografisani, izjavili su u „Tič insajderu“.
Nevreme proizvodi ovu pojavu jednom ili dvaput u minutu, ali svaki bljesak traje samo nekoliko milisekundi. „Vilenjake“ je veoma teško videti sa zemlje, jer su obično zamagljeni od dolazeće oluje.