Vukovar se direktno oglušio i o instrukciju o doslednoj primeni Zakona o upotrebi jezika i pisma nacionalnih manjina, a koji je izdao ministar uprave, dodao je on.
„Hrvatska bi, kao pravna država, danas trebalo drugačije da izgleda“, ukazuje Tolenauer i smatra da je učinjen korak unazad kada je reč o demokratiji.
Savet, dodaje on, nije autističan i ne ignoriše istoriju Vukovara, naprotiv, ali u pitanju su „osnovne stvari“.
„Ne postoje bilo kakvi uslovi za parcijalnu primenu ustavnog i ostalih zakona“, ističe Tolenauer po kome bi to, kada je reč o ljudskim pravima i pravima nacionalnih manjina, dovelo u pitanje i smisao žrtava onih koji su se borili za samostalnu i demokratsku Hrvatsku unutar Evropske unije.
Prema njegovim rečima, među nekoliko „bizarnih rešenja“ koje novi Statut propisuje, posebno se ističe ono prema kojem će za izdavanje dokumentacije na ćirilici građani morati da podnose zahtev na latinici uz plaćanje takse.
„Neobična je i odluka prema kojoj će Gradsko veće jednom godišnje raspravljati o dostignutom stepenu snošljivosti i dijaloga, ali i odlučivati o potrebi proširenja individualnih prava pripadnika srpske nacionalne manjine“, ukazao je Tolenauer u izjavi Radiju Dojče vele.
On kaže da je ta odluka besmislena.
„Ko je taj ko će to da meri? Ko je arbitar koji će da kaže kada je situacija povoljna ili nepovoljna“, pita Tolenauer i objašnjava da je očigledno reč o definisanju buduće političke trgovine u predizbornoj godini.
„Ko će da bude taj koji će reći da su odnosi Hrvata i Srba danas odlični, a da su se sutra već pokvarili? To je neviđeno!“, zaključuje Tolenauer.