Naučnici Prinston univerziteta otkrili su da zemljište Arktika sadrži metan bogat mikroorganizmima koji bi mogli da uspore proces globalnog zagrevanja, saopštio je portal „Phis“.
Kako nivo arktičkog leda nastavlja da opada bez prestanka svake godine, ogromna količina ugljen-dioksida i metana se otpušta u atmosferu, podižući globalnu temperaturu sve više i više. Prema studiji objavljenoj u časopisu „Isme“, u tom trenutku, bakterija iz zemlje počinje da apsorbuje taj metan, pretvarajući ga u metil-alkohol.
Pored toga, istraživači su primetili sposobnost ove bakterije da neutrališe metan u atmosferi koji se povećava kako globalna temperatura raste.
Na primer, prema blogu Prinston univerziteta, „tokom perioda od tri godine, osiromašeni ugljenik na ostrvu Aksel Hajberg u kanadsko-arktičkoj regiji dosledno preuzima više metana kako temperatura zemlje raste od 0 do 18 stepeni Celzijusa (32 do 64,4 stepeni Farenhajta).
Ako globalna temperatura poraste za otprilike 15 stepeni sledećeg veka, bakterija iz zemlje bi mogla da troši i apsorbuje iz vazduha 30 puta više metana nego danas, procenjuju naučnici. To bi spasilo planetu od daljeg zagrevanja, uprkos tome što se trenutno oslobađa preko bilion tona gasa koji je sada zatvoren u arktičkom ledu.
„Mi nemamo direktan odgovor na pitanje da li će ove bakterije iz arktičkog zemljišta neutralizovati globalni atmosferski metan ili ne, ali će svakako pomoći u trenutnoj situaciji“, rekao je Ču Jim Lau, jedan od autora studije.
Naučnici su optimisti kada je u pitanju korišćenje arktičke bakterije i ukazuju na to da ako je sveprisutna u svim arktičkim zemljištima, ona će igrati važnu ulogu u regulaciji nivoa metana u atmosferi širom sveta u budućnosti.