Ukrajina nema novca da isplati svoj javni dug i pod određenim okolnostima postoji rizik da se pretvori u zauvek dužnu zemlju, smatra saradnik Fondacije za ekonomsko obrazovanje Džefri Albert Taker. On u razgovoru za „Raša tudej“ ističe da ukrajinska vlada jeste nasledila ogroman dug ali da nije učinila ništa da popravi situaciju.
„Ukrajinska ekonomija je u slobodnom padu i ako ne uspeju da dobiju malo više novca od MMF-a — ja ne vidim nikakvu drugu opciju. Nema poreske osnovice koja može da pokrije ovoliki dug“, kaže Taker.
Ranije u avgustu, Ukrajina je uspela da izbegne tehničko neizmirenje isplaćivanjem 120 miliona dolara kupona evroobveznica. Sledeća tranša od 500 miliona dolara, trebalo bi da bude u septembru.
„Stvarno mislim da nema šanse da će Ukrajina biti u mogućnosti da plati ono što duguje. Problem sa sadašnjim planovima je što podrazumevaju veću štednju, veće poreze i veću ekonomsku kontrolu, a sve to uz političku nestabilnost. Mora biti gore da bi bilo bolje. Zašto ljudi protestuju, pa zbog toga što je životni standard u slobodnom padu. Zato za šest do dvanaest meseci od sada možemo gledati drugu Grčku, što će biti prava katastrofa imajući u vidu to koliko je sada nestabilna situacija u Ukrajini. Mislim da niko to ne želi, ali problem je u tome da su se i vlada i kreditori sudarili s ekonomskom realnošću. Niko to ne želi, ali to će se desiti“, upozorava ovaj ekonomski stručnjak.
Taker veruje da za Ukrajinu postoji veliki rizik da neće izmiriti obaveze, ali da to nije najgore i da je gora opcija da se nastavi stroga štednja, hiperinflacija, ekonomska kontrola i politička nestabilnost.
Memorandum o namerama između Kijeva i Međunarodnog monetarnog fonda podrazumeva restrukturiranje 22,7 milijardi dolara dugova, uključujući i dugove kompanija. Ova odredba je ključni uslov za pružanje Ukrajini 17,5 milijardi dolara finansijske pomoći u okviru četvorogodišnjeg programa proširenog finansiranja.