O prvoj ženi portparolu ruskog Ministarstva inostranih poslova Mariji Zaharovoj svetski mediji pisali su pre svega kao o još jednoj „lepoj plavuši“ u ruskoj politici. Tako se ona pridružila „grupi uticajnih“, u kojoj je u poslednje vreme najpoznatija mlada krimska tužiteljka Natalija Poklonska.
Iako ih nema previše na najvišim državnim položajima, ruske žene u ruskom društvu imaju veoma važnu ulogu. To će svako, pa i slučajni turista, moći da primeti takoreći na svakom koraku — ulicama gotovo svaki muškarac ide noseći cveće u rukama, ženi koja korača pored njega nosi ne samo težak teret nego često čak i ručnu torbicu, a Osmi mart je jedan od najvažnijih državnih praznika.
Vladimir Putin često ističe da će kod žena „uvek ceniti ono što imaju samo one — nežnost, ljupkost, privlačnost“.
Rusija je danas država žena — prema statistici, ima ih za oko deset miliona više nego muškaraca, pa zato one voze tramvaje, vozove, rade kao moleri, lepe tapete, čiste sneg… ali su i obrazovanije — od ukupnog broja žena čak 62 procenta ima visoko obrazovanje, dok je kod muškaraca taj procenat samo 50.
Mladu generaciju — ne samo u kući, već i na fakultetima — vaspitava i obrazuje lepši pol. Među profesorima i predavačima na svim nivoima obrazovanja ima ih više od polovine, a u medicini čak 80 posto. U malom biznisu ih je takođe više nego muškaraca — oko 65 posto.
Ipak, kad se govori o ženama, a posebno poslednjih godina, zbog „bele kuge“ ističe se da je glavni zadatak žene bio i ostao majčinstvo. U SSSR-u su majke sa mnogo dece nagrađivane državnim nagradama „Materinska slava“ i „Materinska hrabrost“, a danas ih nagrađuju ordenom „Roditeljska slava“. Sve te nagrade ruske majke su itekako zaslužile, jer su njihove obaveze daleko veće nego u ostalom delu sveta… One najčešće same gaje i vaspitavaju decu.
Muškaraca ne samo da ima manje, nego im je životni vek kraći, rano umiru, više nego žene stradaju u saobraćajnim nesrećama, a ne treba zanemariti ni tradicionalnu rusku bolest — alkoholizam. Zato ruska majka, pored toga što mora da odgaji, treba i da vaspita u sinu muškarca, što bez oca nije nimalo lako.
Neretko će se u ovom delu sveta čuti primedbe da žene — majke, tetke i bake — uče dečake da poštuju, da slušaju i daruju ženu, ali zaboravljaju da u njima odgaje i veoma važnu crtu muškosti, koja im kasnije često nedostaje. Muškarac će vam u gradskom prevozu vrlo često ustupiti mesto, nikad vas neće gurnuti ili povrediti na ulici, dok sa ženama to već nije slučaj.
A ako ste slučajno svedok svađe ili žustre rasprave između muškarca i žene na ulici, onda će vas iznenaditi da je u tom sukobu najčešće žena agresivnija. Žena je ta koja nosi najveći teret u životu ruske porodice, pa je logično da je to čini ponekad i pomalo „muževnijom“. Ali snaga ruske žene nije samo u tome što je stub porodice ili veliki profesionalac na poslu, već i u njenoj lepoti. Ruske lepotice počele su da osvajaju svet još početkom XX veka za vreme prvih ruskih modnih sezona, koje je u Parizu organizovao Sergej Djagiljev. Lepota i ženstvenost ruskih manekenki u Evropi u prvim godinama emigracije, posle Oktobarske revolucije, zadale su moderan slovenski model lepote. Ruskinja Natalija Vodjanova jedna je od najpoznatijih svetskih manekenki danas.
Ruske žene su i najpoznatije balerine na svetu, i operske pevačice, i kosmonauti, i oficiri ruske armije — više od 110 hiljada žena danas nosi epolete, neke čak i generalske. Na nižim položajima ih je daleko više. I služe ne samo u mirnim delovima zemlje, već i na Severnom Kavkazu, gde se i danas svakodnevno gine.
Žene u Rusiji danas sve više osvajaju i visoku politiku, pa ih je sve više u organima najviše vlasti. Istina, za sada je to još uvek — nedovoljno, ali među njima ima i ministara, gubernatora, pomoćnika predsednika države, jedna je pres-sekretar premijera, druga ministra inostranih poslova. U istoriji SSSR-a i Rusije, samo su tri žene bile ambasadori — prva je bila Aleksandra Kolontaj, ambasadorka u Norveškoj, Švedskoj i Meksiku, zapamćena između ostalog i po tome što je Lenjinu predlagala da na ulicama sovjetskih gradova napravi kioske za vođenje ljubavi jer je to, kao i žeđ, fiziološka potreba, a voda se već prodavala na ulicama. Druga je Valentina Matvijenko, sadašnja gubernatorka Peterburga, a treća — sadašnja ambasadorka na Mauricijusu Olga Ivanova. Lideri svih političkih partija su muškarci, ali i oni stalno ističu da mnogo što-šta (uključujući i svoj dolazak na ovaj svet) duguju ženi, i ne stide se da to i pokažu.