Reakcije povodom odluke britanskih vlasti da pošalju vojne instruktore u Ukrajinu su raznovrsne. Prema mišljenju kritičara, premijer Dejvid Kameron je „suviše burno odreagovao“ na izjave o tome da je Britanija ostala „besposlena“ dok su Nemačka i Francuska pomagale da ustanici i ukrajinske vlasti sklope primirje, piše Independent.
Kritičari navode da slične odluke mogu da „isprovociraju Vladimira Putina“. Pored toga postoji strahovanje da britanski vojnici mogu da budu uvučeni u građanski rat i „sukob sa ruskom vojskom“.
Tokom posete Ukrajini ministar odbrane Velike Britanije Majkl Falon je naveo da će krajem godine broj instruktora biti povećan na 75 ljudi, a broj ukrajinskih vojnika koji će proći obuku biće veći dva puta i dostići će broj od oko 2.000 ljudi.
Britanska Vlada ne smatra ovu odluku provokativnom jer se obuka vodi daleko od zone borbenih dejstava. Ona takođe navodi da britanski instruktori obučavaju ukrajinske vojnike veštinama koje nisu ratničke, već veštinama kao što su prva pomoć na bojnom polju, potraga za minama, organizacija komunikacije i obaveštajni rad.
List navodi da je u program obuke uvrštena evakuacija ranjenika sa bojnog polja. Zbog raketa koje imaju ustanici nemoguće je koristiti helikoptere i avione u te svrhe, a ponekad prenošenje ranjenih vojnika u bolnicu traje i po tri dana.
„To je veoma dugo. Mi ih obučavamo veštinama koje su neophodne da se sačuva život ljudi u takvim uslovima”, naveo je jedan od instruktora koji je služio u Avganistanu kao poljski lekar.
Većina instruktora služila je u Iraku ili Avganistanu. Ipak, ukrajinski vojnici ne cene preterano njihovo ratno iskustvo. Oni smatraju da su misije u ovim zemljama mirovne. Uostalom, i sami Britanci priznaju da neke taktike koje su korišćene u Iraku i Avganistanu nisu primenljive u sukobu u Donbasu.
„I za nas je ovo novo iskustvo“, rekao je jedan od instruktora.
Za borbu protiv ustanika ukrajinska strana želi da joj zemlje Zapada daju teško naoružanje. Evropa i SAD se za sada uzdržavaju od takvog koraka, ali to je posledica korumpiranosti i nekompetentnosti ukrajinske armije, piše britanski list. Kako bi poboljšalo situaciju, Ministarstvo odbrane Ukrajine je osnovalo specijalnu kancelariju za reformisanje vojske.