Istovremeno, Francuska, Švajcarska i Velika Britanija su, po svemu sudeći, imune na rizik od smanjenja broja stanovnika.
Statistika veoma zavisi od migracija, odnosno kretanja stanovništva, kao i od prirodnog priraštaja ili prirodnog odliva, odnosno smanjenja broja stanovnika. Iz brojki koje je „Eurostat“ objavio za 2015. godinu, kao i predviđanja do 2030. godine, očekuje se selidba stanovništva iz manje razvijenih evropskih država u ekonomski razvijenije zemlje.
Nacije koje će, kako se očekuje, pretrpeti odliv populacije, odnosno smanjenje broja stanovnika u narednih petnaest godina su: Litvanija (pad od 24 odsto), Letonija (18 odsto) i Bugarska (10 odsto).
U Velikoj Britaniji, rast broja stanovnika iznosiće devet odsto, a u Francuskoj šest odsto.Najveći skok broja stanovnika do 2030. godine očekuje se u Luksemburgu (39 odsto), Norveškoj (23 odsto) i Švajcarskoj (16 odsto).U Grčkoj i Portugaliji, broj stanovnika će biti smanjen za osam, odnosno šest procenata, što već ima vidljiv, negativan uticaj na privrede tih zemalja.
Projekat „Sputnik. Mišljenja“
Cilj novog projekta medijske kompanije Sputnjik je da omogući širi pristup informacijama o trenutno aktuelnim socijalnim i političkim temama, na osnovu nacionalnih i međunarodnih statističkih istraživanja koja sprovode Ujedinjene nacije, Međunarodni monetarni fond i druge organizacije i institucije, kao i na osnovu podataka i predviđanja iz vodećih svetskih istraživačkih centara.
Sputnjik (sputniknews.com) obuhvata novinsku agenciju, multimedijalni portal dostupan na više desetina jezika i razvijenu mrežu radio-stanica. Sputnjik emituje svoje sadržaje na internetu, preko svojih veb portala, kao i analognom i digitalnom radio-tehnologijom, putem mobilnih aplikacija i socijalnih mreža.