Oliver Ivanović, lider Srba sa Kosmeta, od petka ponovo štrajkuje glađu u znak protesta jer je Euleks odbio njegov zahtev da se brani sa slobode. On je iz ztavora poručio da ovoga puta neće odustati od štrajka, dok mu se ne omogući pravo na odbranu sa slobode. Da li slučaj Olivera Ivanovića postao nacionalno pitanje i dokle je država spremna da ide u odbrani njegovih prava?
Odgovor na ovo pitanje nije na redakciju Sputnjika stigao ni iz jedne institucije u Beogradu, ali zato Živojin Rakočević, pisac i novinar sa Kosmeta za Sputnjik ističe da nema međunarodne pravde, da pravda Albanca, plemenska i etička, ne postoji i da je ostao samo Beograd. I zato, kaže on, izvinite, mi čekamo Beograd!
„U ovom trenutku u rukama Beograda se nalazi i život Olivera Ivanovića. Beograd ima moćno oružje da kaže: ’Ne možemo da učestvujemo u procesima koji će biti na štetu Srba, koji će te Srbe koštati i goloFg života‘. Srbija zbog Olivera Ivanovića, zbog nepostojanja minimuma pravde, ni međunarodne ni lokalne, zbog Uneska, ’Brezovice‘, ’Trepče‘, zbog hiljadu detalja i nevolja koji se događaju Srbima na Kosovu i Metohiji bi trebalo da nagovesti izlazak iz briselskih pregovora, jer se oni u ovom trenutku vide kao naša potpuna kapitulacija i to tako doživljavaju i Albanci i međunarodna zajednica“, kaže Rakočević.
U našoj percepciji, napominje on, postoji samo jedno viđenje briselskih dogovora, kao nečega što je svetinja i nešto što se ne dovodi u pitanje i što se ne može prekinuti.
„Nasuprot tome, Priština briselske dogovore doživljava kao srpski poraz, kao slabost i mogućnost da se Srbima uzme sve što im je neophodno za minimum normalnog života“, ističe Rakočević napominjući da su se na protestu podrške Oliveru Ivanoviću okupili bivši građani Prištine da traže pravdu za čoveka za koga smatraju da je politički zatvorenik.
Branimir Stojanović, potpredsednika vlade Kosova ponovio je za Sputnjik da Oliver Ivanović nije sam. On kaže da posle poslednjeg ročišta nisu mogli da ćute i da ništa ne kažu, jer, kako ističe, ovo već prevazilazi normalan sudski postupak i više nikome nije jasno zašto taj čovek ne može da se brani sa slobode.
Upravo zbog toga Stojanović kaže da će lista Srpska vrlo brzo da sazove sastanak svih deset srpskih opština na Kosmetu, na kome će se doneti jedinstvena odluka o ovom pitanju.
„Sve ovo vreme nismo hteli da se kao političari mešamo, ćutali smo, ne želeći da se mešamo u pravosuđe koje bi trebalo da bude nezavisno, ali u koje se očigledno neko drugi meša i čiji je interes da Oliver Ivanović bude u pritvoru“, kaže on.
Na pitanje da li će i Beograd biti uključen u razgovore koje „Srpska lista“ planira da obavi i šta Beograd može da uradi u vezi sa za problemom Olivera Ivanovića, Stojanović kaže:
„Ne znam šta bi Beograd mogao još da uradi. Za nas je važno da se ovde na Kosovu shvati kakav je odnos Srba prema ovom pitanju i da ovo postaje matrica po kojoj oni koji se ne uklapaju u određenu politiku mogu da budu zadržavani, pritvarani i da nemaju isti tretman kao i ostali“.
Koje konkretne poteze će preduzeti, Stojanović nije želeo da iznosi u javnost, ali je naglasio da je za početak bitno da se vidi jedinstvo o ovom pitanju.
„Mi kao Srbi gledamo itekako šta se dešava u tom slučaju i nećemo ostaviti Olivera Ivanovića samog, jer očigledno je da ovo nije običan sudski postupak i sada treba da se pošalje jedinstvena poruka koje do sada nije bilo“, zaključuje on.
Miroslav Ivanović, sudija Višeg suda u Kosovskoj Mitrovici i brat Olivera Ivanovića, podseća da je Srbija dala garancije za Olivera Ivanovića, ali odgovori na njih još nisu stigli.
„Ne tražim da se te garancije u formalnom smislu ponove, ali se može tražiti Euleksovo izjašnjenje o tim garancijama. Neka se izgovori, zauzme stav da li se te garancije uvažavaju ili ne. Ovo je stvar koja sama po sebi očito prevazilazi okvire sudskog postupka i ima ozbiljnih političkih konotacija. A ako je tako, onda država Srbija i nadležni predstavnici mogu ozbiljnije da se uključe u sve ovo. Najiskrenije, nimalo mi se ne dopadaju saopštenja koja stižu iz Beograda da Srbija ne može ništa da uradi. Definitivno može i tu postoje razna sredstva, utoliko pre što smatram da su i oni ubeđeni da se ne radi o nečijoj krivici. Ako je to jasno i Albancima na ulici, kako to da nije jasno institucijama koje daleko više imaju sredstava i moći“, pita se sudija Ivanović.
Sudija Ivanović kaže da je ovo bio tek prvi protest i od toga koliko će on ozbiljno biti shvaćen zavisiće i kako će se dalje stvari razvijati. On kaže da se na protestu od Euleksa otvoreno tražilo da sagleda svoje propuste.