Na taj način SAD je zabranila isporuku već kupljene tehnike koja je veoma kompleksna i unikatna jer se radi o nalazištu gasa koje je duboko pod vodom.
Analitičar ruske „Sberbanke“ Valerij Nesterov kaže da su Amerikanci ovim potezom naneli nizak udarac „Gaspromu“, s obzirom da je ovaj projekat izuzetno važan za ruskog gasnog giganta. Pored toga, kaže on, „Gasprom“ je baš u ovoj oblasti najveći konkurent američkom tečnom gasu i to u Azijsko-tihookeanskom regionu.
Amerikanci su ovo nalazište uključili u spisak već postojećih sankcija, kako se navodi, upravo iz razloga jer se tu nalaze velike količine nafte i gasa. Pored toga, po prvi put je u spisak sankcija uvršteno konkretno nalazište nafte i gasa, a ne određeno fizičko ili pravno lice.
Štetu trpe sve strane
Po tom pitanju oglasio se i portparol Kremlja Dmitrij Peskov koji je rekao da se politika sankcionih mera SAD direktno odražava na atmosferu uzajamnih odnosa. Prema njegovim rečima, efekat sankcija je sporan, s obzirom da štetu trpe sve strane.
Ovo nisu prve sankcije koje su Amerikanci uveli „Gaspromu“, imajući u vidu da je još pre godinu dana Ministarstvo trgovine SAD zabranilo isporuku određene tehnologije za izvlačenje nafte i gasa. Tada su se sankcije odnosile konkretno na opremu koja je trebalo da bude isporučena i uključivala je oko 30 stavki.
U septembru prošle godine spisak sankcija je bio proširen i to na opremu koja se koristi u svim projektima izvlačenje gasa na Arktiku na dubinama od preko 150 metara, a sankcije su se odnosile na pet ruskih kompanija — „Gasprom“, „Surgutnjeftgas“, „Rosnjeft“, „Lukoil“ i „Gasprom njeft“.