Najodlučnije se osuđuje upotreba kao oružja u Siriji bilo koje otrovne hemijske materije slične hloru i nalaže se formiranje zajedničkog mehanizma za istragu uz učešće Ujedinjenih nacija i Organizacije za zabranu hemijskog oružja na rok od godinu dana, sa mogućnošću produženja u slučaju potrebe.
Po rezoluciji 2235, generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun ima 20 dana da izda preporuke o sastavu mehanizma i njegova ovlašćenja, koja treba da odobri Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Sastav mehanizma baviće se utvrđivanjem ne samo osoba koje su direktno upotrebile otrovna sredstva, nego i svih onih koji su na bilo koji drugi način umešani u takve aktivnosti.
Stručnjaci treba da predstave prvi izveštaj posle 90 dana od početka istražnih radnji.
Dogovor o formiranju mehanizma dostignut je pošto su SAD i Rusija približile pozicije o tom pitanju, međutim i 2013. godine zahvaljujući saradnji te dve zemlje dogovoreno je bilo uništavanje sirijskog arsenala hemijskog naoružanja.
Asošijeted pres podseća da su se pre dva dana američki državni sekretar Džon Keri i ministar inostranih poslova Rusije Sergej Lavrov dogovorili o konačnom tekstu rezolucije, a da nijedna od preostalih 13 članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija nije imala primedbe.
Savet bezbednosti je 6. marta usvojio rezoluciju 2209 o nedopustivosti borbene primene svih otrovnih materija u Siriji, uključujući hlor, i dokument predviđa uvođenje mera po glavi VII Povelje UN u slučaju da se slični incidenti ponove.
U danas usvojenoj rezoluciji, potvrđena je odlučnost da se u slučaju nepovinovanja takav potez povuče.