Vojna parada u Hrvatskoj ili „Kurčenje vojnom silom“, kako je rekao novinar hrvatskog portala „Indeks“ Hrvoje Marjanović, pretvorena je u veličanstveni post pank događaj, sa kostimiranom predstavom, odnosno defileom „hrvatskih historijskih postrojbi“. Hrvatice i Hrvati, obučeni u razne vrste uniformi i narodnih nošnji, marširali su Ulicom grada Vukovara kao predstavnici nečega što je trebalo da pokaže da Hrvatska baštini dugu državnu i vojnu tradiciju.
Ali, kakve veze sa Hrvatskom ima Boka Kotorska, pa da ulicom grada Vukovara defiluje „hrvatska bratovština“ Bokeljske mornarice, koja uzgredbudirečeno, nikada nije ni bila vojna formacija već udruženje pomoraca, a danas je kulturno — umetničko društvo? Kakve veze sa vojskom imaju Sokolska društva? Sokolski pokret, osnovan u Češkoj u XIX veku, bio je panslovenski i bavio se promocijom onoga što bismo danas nazvali „zdravim stilom života“, to jest sportom.
Da su zaigrali sambu umesto što su namračeni prolazili ispred Kolinde Grabar Kitarović, mogli bismo da kažemo da je karneval u Riju preseljen u Zagreb. Ovako, više su ličili na umorne statiste koji se vraćaju sa snimanja rimejka „Smešne strane istorije“.
Zašto, ako su već hteli da prikažu da baštine vojnu tradiciju još od davnih dana, Zagrebom nisu prodefilovale neke zaista tradicionalne jedinice, na primer „Vražja divizija“, koja se borila na Ceru i Kolubari? Ne bi bilo zgodno, ipak su oni gubitnici, a slavi se pobeda. Ipak, kada su se iz hrvatske istorije izgubile sve one pukovnije, divizije i odredi koji su čuvali granicu sa Turskom i sa Jelačićem marširali na Beč? Odgovor je prost. U tom slučaju, Zagrebom bi trebalo da marširaju Srbi Krajišnici.
Sa druge strane, činilo se da je na paradi falila neka „historijska postrojba“, kao da je neki istorijski period izostavljen. Ipak, defile „historijskih postrojbi“ dopunjen je sutradan.
S obzirom na veliki broj baštinika te tradicije, a baš svi do jednog su želeli da učestvuju na paradi, nije bilo moguće organizovati njihov defile, pa su hrvatske vlasti odlučile da oni imaju posebnu paradu, u Kninu. Obukli su se svečano, u crne košulje i okupili se na stadionu NK „Dinara“ da pozdrave svog heroja, pevača Marka Perkovića Tompsona.
Kada je izašao na binu, uz melodiju svoje najpoznatije pesme „Bojna Čavoglave“, on je masu pozdravio onako kako dolikuje: „Za dom!“. „Spremni!“, spremno se zaorilo iz usta pripadnika najmasovnije hrvatske historijske postrojbe.
„Zbog Anice i bokala vina, zapaliću Krajinu do Knina“, zorno je usred Krajine kliktao, kako su ga neki hrvatski mediji nazvali, najpoznatiji hrvatski pevač, a masa, uključujući i sitnu decu sledila ga je povicima „Ubij Srbina!“.
Kazniće hrvatske vlasti Tompsona zbog ustaškog pozdrava i onih šest privedenih zbog javnog nošenja ustaških simbola. To bi, valjda, trebalo da stvori utisak kako je u Kninu bilo minimum ustaških ispada. Ali na Tompsonov pozdrav odgovorilo je više desetina hiljada ljudi, uključujući i malu decu. Kako će oni biti kažnjeni?