Rusija i Egipat pripremaju ugovore o mogućim isporukama vojnih brodova, avijacione, helikopterske i oklopne tehnike, kao i priključivanje Egipta na sistem GLONASS.
„U ovom trenutku radimo na nekoliko perspektivnih ugovora, uključujući mogućnost isporuka avijacione, helikopterske i oklopne tehnike, kao i vojnih brodova. Još jedan važan pravac je i priključivanje egipatskih partnera na sistem GLONASS“, rekao je Dmitrij Medvedev.
On je naglasio da vojno-tehnička saradnja Rusije i Egipta nije usmerena protiv trećih zemalja. Radi se o jačanju odbrambene sposobnosti zemlje i bezbednosti u bliskoistočnom regionu.
Izgradnja atomske centrale
Kako je naveo Dmitrij Medvedev, ministarstva finansija Rusije i Egipta vode pregovore o odobravanju ruskog državnog kredita Kairu za izgradnju atomske centrale.
„Na liniji dva ministarstva finansija vode se intenzivne konsultacije o još jednom međuvladinom sporazumu — o odobravanju ruskog državnog kredita Egiptu“, rekao je ruski predsednik Vlade.
Ruski stručnjaci za nuklearnu energetiku nameravaju da izgrade atomsku centralu od 4 bloka od po 1200 megavata. Na zahtev Egipta, po prvi put u svetu atomska centrala će možda biti objedinjena sa blokovima za prečišćavanje vode, što je veoma značajno za životnu sredinu.
Egipat, BRIKS i Evroazijski ekonomski savez
Prema rečima Dmitrija Medvedeva, na ekspertskom nivou se utvrđuje mogućnost potpisivanja sporazuma o stvaranju zone slobodne trgovine između Evroazijskog ekonomskog saveza i Egipta.
„Dobra mogućnost za razvoj trgovinskih i investicionih odnosa je stvaranje zone slobodne trgovine između Evroazijskog ekonomskog saveza i Egipta. U ovom trenutku naši eksperti proučavaju mogućnost potpisivanja odgovarajućeg sporazuma“, rekao je ruski premijer.
U isto vreme, on smatra da je za sada rano govoriti o pristupanju Egipta drugoj međunarodnoj organizaciji — BRIKS-u.
„Još je rano govoriti o proširivanju broja članica BRIKS-a. Toj zajednici je potrebno da profunkcionišu mehanizmi i institucije koje je osnovao, a njih nije malo. Imenovaću samo takve finansijske institucije, kao što su Razvojna banka BRIKS-a i Pul uslovnih monetarnih rezervi BRIKS-a“, rekao je Medvedev.
„Uostalom, to uopšte ne znači da u budućnosti redovi BRIKS-a ne mogu biti popunjeni novim članicama“, dodao je on, odgovarajući na pitanje o perspektivama članstva Egipta u BRIKS.