Umesto dečjeg plača i jauka staraca dvadeset godina posle preterivanje više od četvrtine srpskog stanovništva iz Hrvatske na mostu u Sremskoj Reci okupilo se na desetine hiljada onih koji su želeli da odaju čast onima koji taj pogrom nisu preživeli. Skup je počeo simboličnim susretom predsednika Vlade Republike Srbije Aleksandra Vučića i predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
Vremešnoj Stani Jovanović nije bilo teško da stoji više od sedam sati kako bi večeras upalila sveću za pokoj duše onih koji više nisu sa nama.
„Došla sam da odem počast srpskim žrtvama jer niko za njih nikada nije odgovarao“, kaže ona.
I mnogo mlađa Sanja Bosić, studentkinja državnog moskovskog univerziteta za međunarodne odnose ima isti razlog zašto je tu.
„Mi Srbi smo narod koji treba da pamti svoju istoriju i da se nadamo da se ovako nešto više nikada neće ponoviti“, napominje ona.
„Mislim da da je uvek kasno, ali bolje ikad nego nikad.“Među okupljenima bilo je i onih koji su bili deo kolone iz 1991. godine iz zapadne Slavonije, kada je severni deo pao u ruke Hrvata. Komentarišući da li je odavanje počasti srpskim žrtvama akcije „Oluja“ prvi put posle dvadeset godina došlo kasno, poslednji srpski gradonačelnik Iloka Mirko Žigić kaže:
Na isto pitanje ministar prosvete u vladi Republike Srpske Dane Malešević kaže za Sputnjik da žrtve ne smemo zaboraviti.
„Treba stalno da se podsećamo zbog one druge strane koja danas slavi to što su proterali veliki broj Srba iz Hrvatske sa njihovih ognjišta, koji nisu tamo bili okupatori.“
Dve decenije od akcije „Oluja“ i Hrvatska i Srbija obeležavaju ovaj dan kada je sa područja Krajine prognano više od 220.000 Srba, dok je gotovo 2.000 ubijeno ili se vodi kao nestalo. Dok Hrvatska današnji dan obeležava kao Dan pobede i tim povodom održava vojnu paradu u Zagrebu, Srbija po prvi put obeležava ovaj dan kao Dan sećanja i to centralnom državnom manifestacijom kod Sremske Rače.