Činjenično stanje je da se tenkovi vraćaju u modu. Možda to pre godinu dana nije bilo očigledno, imajući u vidu takve nesrećne epizode poput one kada su ustanici Donbasa stigli tenk vozeći „ladu nivu“, ali sada kada ih poseduju obe strane dovoljno su važni da je zapravo neophodno formiranje zona bez tenkova.
1. „Armata“
Pojava T-4 „armate“ u masovnoj proizvodnji na svetskoj tenkovskoj sceni promenila je pravila igre time što je prvi put u poslednjih nekoliko decenija jedna velika vojna sila konstruisala tenk čiji se dizajn nije zasnivao na prethodnim modelima.
Ako je Rusija u stanju da proizvede 2.300 jedinica bez uticaja smanjenog budžeta, to bi moglo da bude dovoljno i za ostale zemlje da razmišljaju o sličnim projektima, posebno ako se ovaj tenk bude izvozio, piše za češki dnevni list „Eho 24“ analitičar Kukaš Visingr.
2. Zatvaranje prostora između projektila
Iako je razvoj tehnologije projektila napredovao pojavom sistema poput FGM-148 „džavelina“, koji vojnicima koji ga koriste omogućava da pogode tenk odozgo, u njegovu tradicionalno najslabiju tačku, njihova cena i dostupnost čine da ih je sve teže koristiti u uslovima poput urbanog ratovanja.
3. Izraelsko rešenje
Izraelski tenk, koji se aktivno koristi u urbanom ratovanju, umesto toga fokusiran je na presretanja projektila i zaštitu od improvizovanih eksplozivnih naprava. Izrael je takođe bio pionir u razvoju oklopnih transportera i borbenih vozila pešadije, koje je platforma „armata“ takođe iskoristila.
4. Gde tenkovi i dalje vladaju
U istočnoj Aziji, razvoj tenkova nikada nije zapravo prestao nakon 1980-ih. Godine 2014. Južna Koreja predstavila je K2, popularnog „crnog pantera“, najskuplji tenk na svetu. Iako ima kupolu sa posadom, znatno je napredniji od tenka K1, koji je umnogome zasnovan na američkom tenku M1 „abrams“.
Japan je takođe nedavno predstavio novi tenk, „tip 10“, dok Severna Koreja nastavlja da radi na razvoju tenka „pokphunho“, inspirisanog ruskim T-90. Dok se Kina prvenstveno okrenula razvoju pomorskih snaga, ni ona ne zaostaje, jer tenkovi „tip 96“ i „tip 99“ i dalje bivaju modernizovani.
5. Generacija modernizacije
Mnogi tenkovi u postojećim oružanim snagama sve su više prevaziđeni, ne samo zato što su stari (M1 „abrams“ je u proizvodnji od 1980. godine), već i zbog toga što su im glavnu konkurenciju na potencijalnom bojnom polju do sada predstavljali isto tako zastareli tenkovi.
Nemačka i Francuska su već počele sa razvojem novog tenka, „leopard 3“ 2015. godine. Iako Britanija ne planira da se umeša u razvoj tenkova, nije isključeno da bi eskalacija tenzije sa Rusijom mogla da pogura proizvođače odbrambenih sistema da lobiraju za razvoj novih tenkova.