Nekadašnji savetnik hrvatskog predsednika Ive Jospipovića, Dejan Jović rekao je tom listu da je „Oluja“ samo vrh ledenog brega jedne politike, koja je rat više slavila umesto da se njega seća.
To je učinjeno kako bi se mobilisale pristalice za predstojeće izbore i manjine, posebno Srbi, diskreditovale kao nepatriotske, rekao je Jović.
On je ukazao da Hrvatska nije ponovo uspostavila pun suverenitet operacijom „Oluja“, već mirovnim sporazumom iz Erduta novembra 1995, čija godišnjica se u Hrvatskoj, nažalost, ne obeležava.
„Oluja“ je bio samo korak ka reintegraciji teritorije, ali ne i stanovništva, rekao je Jović dodajući da ona simbolizuje politiku reintegracije Hrvatske bez Srba.
List prenosi da se u Zagrebu održava vojna parada povodom 20. godišnjice Oluje, kao i da je u Kninu postavljena bista nekadašnjeg predsednika Hrvatske Franje Tuđama.
Proslava „Oluje“ već godinama izaziva sukobe jer je, kako ukazuje dnevnik, hrvatska vojska tada — „prilikom legitimnog povraćaja Krajine“, koja je od 1991. bila zaposednuta od strane srpskih snaga — proterala desetine hiljada Srba.
Hrvatski „specijalni policajci“, prema „Standardu“, počinili su brojne zločine protiv srpskog civilnog stanovništva.
S tim u vezi, list ukazuje na ubistvo petoro starijih Srba u mestu Grubori 25. avgusta, a hiljade srpskih kuća je zapaljeno.
Za nacionalističko opredeljene Hrvate „Oluja“ je i pored toga „pobeda u domobranskom ratu“, dok je za Srbe u Hrvatskoj povezana sa gubitkom domovine, a oni koji su pobegli u Srbiju i dan-danas žive u smeštajima za izbeglice.
„Danas, 20 godina kasnije, Hrvatska pokušava da prikaže vojnu silu, a kritičku distancu prikazuje samo malo njih“, konstatuje dnevnik.
„Standard“ ističe da se čini da jedna čitava zemlja „tone“ u nacionalističkom pobedničkom ludilu.
Istovremeno, list prenosi da je vojna parada u Zagrebu smišljena od strane premijera Zorana Milanovića, kako bi se izbegla nacionalistička okupljanja u Kninu, koje su proteklih deset godina instrumentalizovali nacionalisti.