„Poruka je: Vi pripadate nama“, rekao je De Mezijer i pohvalio zakon kao važan signal za hiljade onih koji su na takozvanom „duldungu“ u Nemačkoj, što znači da nisu deportovani u zemlju porekla, ali da su imali zabranu rada i ograničeno kretanje u Nemačkoj.
Oni, ako su dobro integrisani i dobro govore jezik, sada imaju šansu i da dobiju pravo na ostanak, prenose nemački mediji.
Povodom aktuelne navale izbeglica, naročito sa Balkana, koje nemaju pravo na azil, pošto u njihovim zemljama nema ni rata ni diktature, zakon će, kako navode mediji, omogućiti njihovo brže i konsekventnije proterivanje.
To važi posebno za odbijene azilante iz zemalja Zapadnog Balkana, ističu mediji i podsećaju da je De Mezijer rekao da se mora praviti jasna razlika između onih koji imaju i koji nemaju pravo na zaštitu.
De Mezijer je rekao da oni koji ni po kakvim kriterijumima nemaju pravo na ostanak, moraju zemlju ponovo napustiti.
Zakon koji je stupio na snagu 1. avgusta omogućava dobro integrisanim pojedincima, koji duže od osam godina žive u Nemačkoj, da dobiju pravo na ostanak.
Pretpostavke za to su da dobro govore nemački jezik, da su dobro integrisani, da nisu osuđivani i da mogu sami sebe da izdržavaju, navode nemački mediji.
Porodice pravo na ostanak mogu dobiti posle šest godina, a mladi stranci koji su u Nemačkoj pohađali školu i posle četiri godine, navode mediji.