Slika objavljena na sajtu NASA ove nedelje pokazuje zvezdu kako emituje svetlost dok polako nestaje. Možda je smrt zvezda spora za naša poimanja, ali njeno umiranje koje traje nekoliko desetina hiljada godina samo je treptaj oka u kosmološkom vremenu.
Iako spora, smrt zvezde oslobađa jako plavo svetlo okruženo narandžastom nijansom na predivnom kosmičkom ekranu. Ova eksplozivna, konačna faza života zvezde je poznata kao planetarna maglina. Nazvana NGC 6565, ova maglina je počela kada je oblak gasa izbačen iz zvezde kao rezultat snažnih zvezdanih vetrova koji guraju njene slojeve u svemir.
Prema NASA i Evropskoj svemirskoj agenciji, izbacivanje oblaka gasa ostavilo je svetlosno jezgro zvezde izloženo ultraljubičastom zračenju. Interakcija ovog zračenja sa okolnim gasom oslobađa svetla napolje, onako kako je Habl uhvatio, što je dovelo do neizbežne smrti zvezde.
Nakon hiljada godina, zvezdino jezgro se hladi i skuplja jer se pretvara u belog patuljka. Svetlo zvezde slabi sve dok se ne smanji i nestane iz vidokruga.