„Hrvatskom društvu nije potrebna militarizacija, već suočavanje sa prošlošću i gradnja mira. Neprihvatljivo je na ovaj način obeležavati ’Oluju‘, u kojoj je stotine ljudi izgubilo živote, bilo proterano, nestalo“, izjavila je Kranjecova za hrvatski portal „Indeks”.
Politički analitičar iz Zagreba Žarko Puhovski se, takođe, slaže da je ovakva parada nepotrebna, te da se radi o pravom rasipanju novca, a sve kako bi se hrvatski premijer Zoran Milanović na neki način sakrio od neugodnosti koje bi ga mogle dočekati u Kninu.
„Ovakve vojne parade održavaju samo Francuska i Rusija, po mom sudu to je za malu naciju besmislica“, rekao je Puhovski.
zagreb, centar za mirovne studije pic.twitter.com/C4hjIk9OQU
— Milica Jovanović (@PlaceSoft) August 1, 2015
Prema njegovom mišljenju, „ova parada je rezultat toga da je premijer na jedan svoj tipičan, zbrzani način hteo da izbegne da ga nacionalistički primitivci u Kninu izvižde“.
„U pravu je što se od toga želi na neki način maknuti, no ovo je malo skupa i promašena zabava u tu svrhu“, kazao je Puhovski.
Prema njegovim rečima, ovom paradom Hrvatska zapravo želi da sakrije svoju vojnu nemoć.
„Ne može se sakriti da je hrvatska vojska slaba i da je Hrvatska u tom pogledu slabe moći, iako nama vojska nije ni važna, jer smo u NATO-u“, rekao je Puhovski.
On je zaključio da je sve to za malu naciju ipak preskupa i promašena zabava.
U Zagrebu će 4. avgusta biti održana vojna parada kojom Zagreb, prvi put na ovaj način, slavi dan kada je iz Hrvatske proterano 220.000 Srba, dok je gotovo dve hiljade njih poginulo ili se vodi kao nestalo.
Vojno-policijsku akciju „Oluja“ Hrvatska obeležava kao Dan pobede i Dan hrvatskih branitelja.
Takođe, prvi put ove godine, ovaj datum će, zbog neslaganja u državnom vrhu, u Hrvatskoj biti obeležen 4. avgusta u Zagrebu, a 5. avgusta u Kninu.