„Naša uporna objašnjenja ovakvog neblagovremenog i kontraproduktivnog koraka koji je bez presedana u prošlosti, mnogo pre završetka istrage o padu ’boinga‘, nisu bila prihvaćeni“, navode u MIP-u.
„U ovim okolnostima, Ruska Federacija koja svim snagama želi da spreči raskol u SB UN i pitanje prevede u konstruktivni pravac, nije smatrala mogućim da propusti nametanje Savetu bezbednosti politizovanu odluku i glasala je protiv nje“, ističu u MIP-u.
Ruski spoljnopolitički resor je naglasio da Moskva osuđuje obaranje malezijskog aviona i još jednom izrazila najdublje žaljenje rođacima putnika i članova posade.
U MIP-u Rusije su podsetili da od trenutka donošenja rezolucije 2166 u SB UN od 21. jula 2014. godine koja ostaje jedino prihvatljiva osnova međunarodne saradnje u interesima nezavisne i transparentne istrage obaranja aviona, Moskva je više puta izlazila sa predlozima za uključivanje potencijala SB u praćenje istrage.
„Upravo zbog toga Rusija je pripremila projekat rezolucije SB UN, oslanjajući se na rezoluciju 2166, u kojoj se široko koriste mehanizmi UN radi brzog završetka pune, transparentne i međunarodne istrage, koja izaziva poverenje, katastrofe za naknadno traženje najbolje prihvatljive formule suđenja. Tako puna realizacija rezolucija 2166 pomoći će da se utvrdi ko je krivac i treba da bude kažnjen“, navode u ministarstvu.
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija nije izglasao formiranje tribunala koji bi se bavio „istraživanjem“ uzroka pada malezijskog aviona MH-17 nakon što je Rusija održala obećanje da će staviti veto na nacrt rezolucije.