Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija glasaće danas o rezoluciji koja predviđa uspostavljanje međunarodnog suda za utvrđivanje odgovornosti za pad aviona "Malezija erlajnsa", koji je prošle godine oboren iznad istoka Ukrajine, protiv koje je Rusija, zbog čega je već najavila da će uložiti veto. Rusija je predlagala alternativnu varijantu dokumenta.
Nacrt rezolucije predložila je Malezija u ime pet zemalja koje učestvuju u istrazi pada aviona, među kojima su Australija, Belgija, Holandija i Ukrajina.
„Glasaćemo protiv. Ne sumnjam u to. Ako rezolucija dobije devet ili više glasova za, mi ćemo uložiti veto, a ako dobije manje od devet glasova, ruski glas će biti samo jedan od negativnih glasova pored drugih članica SB. Nažalost, mislim da je verovatno da će rezolucija dobiti devet glasova za“, rekao je pre dva dana stalni predstavnik Rusije u UN Vitalij Čurkin.
Čurkin je dodao kako se nada da autori rezolucije uopšte neće staviti na glasanje rezoluciju o MH17, ali ako to učine, moraće da preuzmu „političku i praktičnu odgovornost za posledice takve odluke“.
Ruski predstavnik u UN je dodao da oni koji insistiraju na usvajanju rezolucije očito pokušavaju da „otvore još jedan front za konfrontaciju, što bi moglo da ima dalekosežne posledice na međunarodne odnose“.
„Ovaj korak prema konfrontacijama je veoma opasan“, istakao je Čurkin, dodajući da bi Moskva želela da „nastavi rad u duhu saradnje“.
Ruska delegacija je predložila alternativnu verziju rezolucije koja sadrži tačke o potrebi da se obezbedi transparentna, nezavisna i međunarodna istraga. Osim toga, u njoj se navodi da sve zainteresovane zemlje treba da imaju pristup dokumentima istrage.
Ruska verzija rezolucije sadrži i poziv svim državama na saradnju u sprovođenju istrage. Rusija traži da specijalisti koji vode istragu redovno informišu SB o toku istrage.
Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov izjavio je ranije da je pad aviona rezultat krivičnog dela, a ne pretnja međunarodnom miru i bezbednosti, kako se navodi u malezijskoj rezoluciji. Ministar je naglasio da SB UN nikada nije stvarao sud za avionske nesreće.
Avion „Malezija erlajnsa“ na letu od Amsterdama za Kuala Lumpur je pao iznad Donjecke oblasti u Ukrajini, kada je poginulo je 298 putnika i članova posade.