„Važan deo nacionalne pomorske politike u Pacifičkom regionu je unapređenje prijateljskih veza sa Kinom, kao i jačanje pozitivne saradnje sa drugim državama u regionu“, stoji u doktrini u Pacifičkoj regionalnoj politici.
U Indijskom okeanu se jačaju prijateljski odnosi sa Indijom, koji su glavni pravac razvoja.
„Najvažniji pravac nacionalne pomorske politike u Indijskookeanskom regionu je razvoj prijateljskih veza sa Indijom“, piše u dokumentu.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je prisustvovao pomorskoj paradi u Baltijsku na Dan ratne mornarice zemlje. Tom prilikom održao je sastanak i saslušao izveštaj potpredsednika Vlade Dmitrija Rogozina o izmenama u pomorskoj doktrini.
Direktor Centra za istraživanje južnog dela Tihog okeana na Kineskom institutu za međunarodne probleme Šen Šišun, kaže da razvoj pomorske saradnje Rusije i Kine ima globalni značaj i da je veoma važna za obe države.
„Obe zemlje su zainteresovane za zaštitu njihovih prava na moru i jačanje kapaciteta ratnih mornarica. I naravno da ima prostora za povećanje saradnje“, rekao je on, dodajući da obe zemlje uvek ističu da uzajamna saradnja nije usmerena protiv trećih zemalja.
Glavni i odgovorni urednik časopisa „Izvoz naoružanja“ Andrej Frolov kaže da je pomorska doktrina u stvari obnavljanje prethodne morske doktrine, samo je sada „apdejtovana“ uzimajući u obzir novu verziju Vojne doktrine RF i Strategiju za razvoj severnih delova zemlje.
„Što se tiče Atlantika, koji je označen kao jedan od strateških pravaca za rusku Ratnu mornaricu, mislim da Rusija šalje Zapadu poruku: možemo da dozvolimo sebi da se osećamo slobodno u vodama u kojima je bio prisutan Sovjetski Savez“, ističe Frolov.
Govoreći o unapređenju veza ruske flote sa Kinom i Indijom, Frolov smatra da je to nastavak doktrine multipolarnog sveta po kojoj Kina i Indija takođe spadaju u kategoriju centara moći i saradnja se ne svodi samo na Zapad.
Poljski politički analitičar i predsednik Evropskog centra za geopolitičke analize Mateuš Piskorski kaže da pojedini poljski političari, kao i političari iz baltičkih zemalja koriste rusku doktrinu kako bi ponovo zastrašili stanovništvo eventualnom „ruskom pretnjom“ i „ofanzivnom ruskom politikom“.
„Nisam siguran da je većina tih političara uopšte čitala doktrinu. Međutim, iz teksta se vidi da je Rusija usvojila doktrinu za odbranu njenih interesa i bezbednosti. Tako da je doktrina u potpunosti odbrambene prirode“.
Prema njegovim rečima, za razliku od Rusije, neke države Istočne Evrope čak ni nemaju sopstvenu odbrambenu doktrinu, nego im tu doktrinu nameću Sjedinjene Američke Države.