Ministarstvo odbrane Japana prognozira rast nuklearne pretnje Tokiju od Severne Koreje, piše u „Beloj knjizi“, godišnjem izveštaju tog ministarstva, objavljenom 21. jula.
„Vojna aktivnost, uključujući razvijanje raketno-nuklearnog programa Severne Koreje, nosi direktnu pretnju po bezbednost Japana“, piše u izveštaju.
U odeljku „Kina“ u dokumentu je izražena zabrinutost povodom „pokušaja promene statusa kvo u Istočnom kineskom i Južnom kineskom moru“. Japansko vojno ministarstvo takođe ukazuje da su tokom poslednjih 27 godina „troškovi Kine za odbranu povećani 41 put“. Pored toga, autori analize tvrde da Rusija „širi zonu aktivnosti svojih oružanih snaga, stupajući u otvoreni sukob sa SAD i zemljama Evrope“.
Izveštaj u velikoj meri opravdava to što je donji dom japanskog parlamenta usvojio zakon koji kardinalno povećava ovlašćenja nacionalnih Snaga samoodbrane. Japanskim vojnicima dato je pravo da učestvuju u borbenim dejstvima radi zaštite „prijateljskih zemalja“. Militaristički kurs ne odobravaju milioni običnih Japanaca i nacionalna opozicija. Tokom razmatranja zakona u parlamentu došlo je čak i do pesničenja. A nakon njegovog usvajanja više od 10.000 japanskih naučnika protestovalo je protiv kretanja zemlje ka sukobima sa susedima.
Prema mišljenju poznatog japanskog blogera i novinara Torigoea Suntaroa, njegove sugrađane uznemirava to kako zakon tumači kabinet premijera Šinzoa Abea.
„Abe tvrdi da su ovi zakoni od životne važnosti za zaštitu japanskih građana i da treba preduprediti rat. Zapravo je sve suprotno: Japan može da bude uvučen u konflikte po celom svetu, kako bi ugodio SAD“, rekao je Suntaro za radio Sputnjik.
On je skrenuo pažnju na to da japanski Ustav nalaže odustajanje od rata kao suvereno pravo nacije, kao i od primene sile za rešavanje međunarodnih sporova.
„Ovo je narušavanje devetog člana Ustava, prema kom Japan ne može da učestvuje u oružanim sukobima, osim ako nije napadnut. Ankete pokazuju da osamdeset odsto građana ne razume ovaj zakon. Zapravo, razumeju zakon, ali ne razumeju zašto niko ne pita narod. Zbog čega se naše javno mnjenje potpuno ignoriše? Zbog čega našu omladinu žele da pošalju da ratuje za tuđe interese, bez njene saglasnosti? I oni ovo nazivaju demokratijom?“, pita Torgoe Suntaro.
Zvanični predstavnik Ministarstva inostranih poslova Kine Lu Kan izrazio je nezadovoljstvo povodom objavljivanja godišnjeg izveštaja japanskog Ministarstva odbrane i pozvao Tokio da „prekine da nameće napetost i da provocira sukobe“ u regionu.