Na kosmodromu „Bajkonur“ o tome ne sme da se govori, ali poslednjih godina nijedna druga posada Međunarodne svemirske stanice nije bila u tako stresnom stanju kao što su pred uzletanje Oleg Kononenko, Kimija Jui i Čel Lindgren. Japanski i američki astronauti prvi će se uputiti u orbitu. Njihov prvi let je pod senkom tragičnih događaja u poslednja tri meseca.
Prva havarija desila se u aprilu ove godine. Teretni brod koji je trebalo da izvede u orbitu raketu-nosač „Sojuz“ počeo je da se vrti oko svoje ose na 30 kilometara iznad predviđene orbite i nije mogao da se pripoji Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Samo što je posadi saopšteno da je let odložen, industriji je nanet novi udarac. Ovoga puta havarija se desila raketi „Proton“ koja je trebalo da lansira u orbitu meksički komunikacioni satelit. U junu je ponovljen pokušaj da se dopremi tovar na Međunarodnu kosmičku stanicu. SAD su lansirale raketu-nosača „Falkon“ kompanije „Spejs iks“. Nažalost, ona je eksplodirala svega nekoliko minuta nakon starta.
Nova posada Međunarodne svemirske stanice treba da poleti 23. jula. Stručnjaci tri zemlje rade zajedno kako bi lansiranje broda proteklo uspešno.
„I ’Roskosmos‘, i Nasa i Jaha su dali sve od sebe da obezbede naš let. Uveren sam da će ovo lansiranje biti najbezbednije u istoriji“, rekao je japanski astronaut Kimija Jui.
Kosmonauti će se 23. jula uputiti u orbitu gde će nastaviti da vode naučna istraživanja, a prvi put će u kosmosu probati i suši.