Tom odlukom predviđena je integracija 435 pripadnika civilne zaštite, koju čine pripadnici srpskih bezbednosnih struktura, u kosovske institucije i preuzimanje na korišćenje svih objekata koje su upotrebljavali.
Kosovska ministarka za dijalog sa Beogradom Edita Tahiri iznela je usaglašene zaključke Vlade Kosova o raspuštanju Civilne zaštite, za koje je rekla da su u skladu sa sporazumom o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije, prenosi list.
Tahirijeva je rekla da su ti zaključci ugovoreni u martu posle dugotrajnih pregovora u Briselu.
„Ovi zaključci predviđaju zatvaranje svih kancelarija i skladišta koje su koristile ove ilegalne strukture i njihovo predavanje kosovskim institucijama. Vlada Kosova se ovim sporazumom obavezala da će integrisati 483 pripadnika Civilne zaštite“, rekla je Tahiri.
Ona je dodala da će integracija tih lica biti obavljena u skladu sa kosovskim zakonima, tačnije sa Zakonom o civilnim službama Kosova, kojim su predviđeni svi propisi za integraciju, uključujući i odgovarajuću bezbednosnu proveru.
Tahirijeva je predstavila i plan integracije, koji sadrži spisak ministarstava i agencija u koje će se integrisati te osobe koje će biti plaćane iz kosovskog budžeta.
Kosovski premijer Isa Mustafe taj potez vlade ocenio je kao značajan.
„Konsultovali smo se sa Ministarstvom za finansije i došli do zaključka da postoji prostor za njihovo zapošljavanje i naravno, plaćanje iz budžeta“, rekao je Mustafa, a prenosi „Koha ditore“.
Srpska: Civilna zaštita nije paralelna struktura
Civilna zaštita nikada nije bila niti jeste paralelna struktura, već jedna od retkih institucija koja je krajnje odgovorno delovala i deluje kada su životi građana i njihova bezbednost u opasnosti, saopštila je danas „Srpska“ lista povodom namere kosovske vlade da rasformira Civilnu zaštitu.
„Namera vlade u Prištini da rasformira Civilnu zaštitu, koju nije ni osnovala, predstavlja nevešt pokušaj da se još jednom manje važna tema postavi kao prioritet koji bi morao da bude rešavan zajedničkim snagama i uz puni konsenzus i politički dogovor“, piše u saopštenju.
U saopštenju koje je potpisao predsednik „Liste“ Aleksandar Jablanović, navedeno je da Civilna zaštita nikada nije bila niti jeste paralelna struktura, već jedna od retkih institucija koja je krajnje odgovorno delovala i deluje u uslovima opasnim po život i bezbednost građana kada je reč o požarima, poplavama, održavanju bitnih puteva u zimskom periodu, uređenju javnih površina, odnosno u svim segmentima bitnim za nesmetani život građana.
Jablanović je podvukao da Civilna zaštita nije organizovana kao bezbednosna struktura, niti je kao takva delovala u prošlosti.
„Budućnost Civilne zaštite i njenu postojanost garantuje sam Briselski sporazum tako što će pripadnici ove službe biti upućeni u druge ustanove koje su osnovale privremene institucije na Kosovu i Metohiji kako bi svojim iskustvom, predanošću i ličnim kvalitetima njihovih pripadnika podigli nivo rada službi u koje se raspoređuju i tako svoje iskustvo i znanje stavili u službu svih građana“, rekao je on.
Prema njegovim rečima, po ko zna koji put, ministarka bez portfelja u kosovskoj vladi, zadužena za dijalog sa Beogradom, Edita Tahiri nalazi za shodno da prikuplja političke poene obmanjujući građane i iznoseći poluistine u medije i sve to sa zvanične pozicije ministra.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju je na svom tviter nalogu napisala:
„Priština ambiciozno i van svih svojih nadležnosti. Šta je sledeće — biraju gradonačelnika Sidneja?“