Glavni protivnici formiranja Specijalnog suda su poslanici DPK, predvođeni Naitom Hasanijem, koji traže da novi sud procesuira sve ratne zločine, što, prema mišljenju zapadnih diplomata, predstavlja pokušaj odlaganja „neminovnog“.
Tači je, posle sastanka sa nekoliko „pobunjenih“ poslanika, rekao da kosovski parlament verovatno neće praviti pauzu u avgustu, kako bi se ovaj posao što pre obavio, ali prištinski mediji navode da je teško očekivati da posao oko formiranja suda bude okončan pre septembra.
Specijalni sud za ratne zločine OVK, u kom će sudije i tužioci biti stranci, trebalo je da bude formiran još početkom godine, ali su veterani OVK, među kojima ima i nekoliko poslanika Tačijeve partije, uspevali da uspore ovaj proces.
Ukupno, formiranju suda protivi se sedam poslanika Tačijeve partije, uz pokret „Samoopredeljenje“ Aljbina Kurtija, kao i stranke dvojice bivših komandanata OVK i haških optuženika Ramuša Haradinaja i Fatmira Ljimaja.
Portal lista „Zeri“, pozivajući se na izvor koji je bio na sastanku, navodi da je Tači „zapretio“ poslanicima da je, ukoliko ne glasaju za osnivanje Specijalnog suda, spreman da podnese ostavku na partijsku funkciju.
Kosovski parlament 29. juna nije ima većinu za amandmane na Ustav Kosova, jer je sedam poslanika DPK bilo protiv, dva su bila uzdržana, a četiri poslanika te stranke nisu prisustvovala zasedanju.