„Kada je o odnosu s Moskvom reč, teško je naći vladu koja tako revnosno podržava žestoku politiku prema neopimperijalističkim ambicijama Vladimira Putina, poput konzervativne vlade Njenog britanskog veličanstva“, piše list „Korijere dela sera“.
I ne samo to, predstavnici Velike Britanije su više puta naveli da je odnos Italije prema Rusiji previše popustljiv jer Italijani žele da sačuvaju svoje trgovinske veze s Moskvom. „Ne prođe dan da Rim ne označe kao slabu kariku u jedinstvenom frontu Zapada protiv ’cara Kremlja‘“, navodi italijanski list.
U međuvremenu, britanska kompanija „VR“ je na Peterburškom međunarodnom ekonomskom forumu zaključila ugovor sa „Rosnjeftom“, vredan 750 miliona dolara. List navodi da je to prvi ugovor zapadnih investitora i ruske kompanije ovakvih razmera od momenta uvođenja sankcija.
S pravne tačke gledišta, ovaj ugovor ne narušava uslove sankcija, jer nije reč o privlačenju kapitala ili kupovini tehnologije. „Ipak je očigledno je da je reč o formi indirektnog finansiranja: 750 miliona dolara — to je čisti kiseonik za rusku naftnu kompaniju“, piše list, uz podsećanje da su direktoru „Rosnjefta“ Igoru Sečinu SAD zabranile ulazak na svoju teritoriju.
„VR“ i „Rosnjeft“ dogovorili su se i da zajedno istražuju dve nove zone u Sibiru. Pritom, tehnologiju koja je za to neophodna, a koju „Rosnjeft“ ne može da dobije usled sankcija, nekako će obezbediti „VR“.
„Korijere dela sera“ piše da je britanska kompanija najverovatnije dobila od svoje vlade dozvolu da potpiše ovaj ugovor.
„Rosnjeft“, naravno, ne sarađuje samo sa „VR“, ali upravo se iz Londona najčešće mogu čuti apeli da Evropa bude manje zavisna od ruskog gasa, piše italijanski list, uz opasku da ovo nije jedini primer dvojnih standarda britanske Vlade.
Krijući se iza svog zakonodavstva i poverljivosti privatnih informacija, London štiti desetine ruskih oligarha koji su sredstva uložili u Veliku Britaniju. A u isto vreme Italija, vodeći se usvojenim sankcijama, zamrzava aktive ruskih magnata, među kojima je i Arkadij Rotenberg.
Britanija, pored ostalog, aktivnije od svih podstiče pojednostavljivanje procesa izdavanja viza Ukrajincima za zemlje Šengenskog ugovora. Ipak, sama Velika Britanija ne ulazi u šengensku zonu. To znači da se ni pojednostavljeni vizni režim sa Ukrajinom Britanaca ne dotiče, odnosno da ne nameravaju da primaju kod sebe ukrajinske migrante. „Bez komentara“, završava „Korijere dela sera“.