Ovo glasanje smatra se testom za grčkog premijera Aleksisa Ciprasa koji se prošle nedelje suočio sa pobunom u parlamentu, pošto je pet poslanika Sirize glasalo protiv sprovođenja strogih mera štednje.
I Rojters ocenjuje da će drugi set reformi takođe biti test za Ciprasovu oslabljenu većinu, čijim bi usvajanjem zvanična Atina prihvatila nove evropske propise o pružanju pomoći posrnulim bankama.
Među merama koje će se naći pred grčkom skupštinom su i novi propisi vezani za pravosudni sistem, a koji su namenjeni ubrzanju dugotrajnih krivičnih procesa i smanjenju troškova.
Cipras je juče izjavio da je upoznat sa kritikama u vezi sa putem kojim treba da krene, ali je istakao da nema „alternativno rešenje“.
Grčka Vlada je juče, nakon što je dostavila parlamentu predlog zakona o drugom setu reformi, saopštila da do 20. avgusta želi da finalizuje sporazum sa međunarodnim kreditorima o dobijanju trećeg paketa pomoći.
„Posle izjašnjavanja parlamenta o drugom setu reformi, Vlada će odmah obnoviti pregovore sa kreditnim institucijama — Evropskom unijom, Evropskom centralnom bankom i Međunarodnim monetarnim fondom, koji bi trebalo da budu završeni najkasnije do 20. avgusta“, izjavila je portparolka grčke Vlade Olga Gerovasili.
Prvi set reformi je prošle nedelje naišao na oštro protivljenje poslanika unutar Ciprasove stranke, a usvojen je zahvaljujući pre svega glasovima proevropskih opozicionih stranaka.
U Grčkoj su, posle tronedeljne pauze, u ponedeljak otvorene banke, a zvanična Atina je isplatila više milijardi evra duga MMF-u i ECB, što je, kako ocenjuje Rojters, prvi signal povratka te države u normalne tokove nakon prošlonedeljnog postizanja sporazuma „keš za reforme“ sa partnerima iz evrozone.