„Formiranje tribunala u ovoj etapi u skladu je sa prihvaćenom praksom Saveta bezbednosti UN. Svi krivični sudovi za takve slučajeve, ad hok, obrazovani su pre završetka istrage“, izjavio je ministar inostranih poslova Malezije Anifa Aman.
„Za Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija važno je da preduzme precizne i odlučne akcije protiv odgovornih za rušenje ’boinga‘, kako bi se jasno dalo na znanje sve većem broju paravojnih struktura, koje imaju mogućnost da napadaju civilne avione, da se sa takvim napadima niko neće miriti“, dodao je on.
Ministarstvo inostranih poslova je izjavilo da će sudije, tužioca i sekretara imenovati generalni sekretar Ujedinjenih nacija. „Tužilac će biti potpuno nezavisan i opunomoćen da vodi dodatne istrage“, navelo je malezijsko ministarstvo.
Prošle sedmice Malezija je podnela nacrt rezolucije o osnivanju međunarodnog tribunala za istraživanje rušenja aviona MH17 nad Donjeckom, a datum njenog razmatranja zasad nije utvrđen. Inicijativu su podnele Malezija, Australija, Holandija, Ukrajina i Belgija. Rusija ne podržava ovaj predlog.
Savet za bezbednost Holandije demantovao je informaciju da će konačni izveštaj o padu malezijskog „boinga“ biti objavljen 10. avgusta.
Informacije da će konačni izveštaj o rušenju malezijskog „boinga“ biti objavljen 10. avgusta ove godine ne odgovaraju stvarnosti, izjavila je predstavnica Saveta za bezbednost Holandije Sara Fernoj. „Ne, mi nastavljamo rad, konačni izveštaj još nije završen“, rekla je ona i dodala da je i dalje u planu da se taj dokument objavi u oktobru. Mediji su ovu informaciju prethodno objavili pozivajući se na Ministarstvo inostranih poslova Ukrajine.