Azija, kao i teritorije koje izlaze na Indijski okean, postaju oružje u rukama američkih stratega, čiji je cilj da isprovociraju etničku i religijsku napetost u neposrednoj blizini granica Rusije i Kine, piše politikolog.
„U svojstvu instrumenta za postizanje postavljenog cilja SAD koriste terorizam, ekstremizam i separatizam. Koristeći se slabošću autokratskih država u regionu, na osnovu etničkih i plemenskih veza, Islamska država, kako je izjavio ruski predsednik Vladimir Putin, kontroliše 25 od 35 avganistanskih provincija, uključujući severne“, navodi se u članku.
Prema rečima politikologa, ekstremistička grupa Islamska država najviše ide u prilog NATO-u da preuzme kontrolu nad Centralnom Azijom. Prva dva pokušaja da osvoji region — ′80-ih i nakon terorističkog napada 11. septembra 2001. godine — završila su se neuspešno.
Armanjan smatra da SAD imaju cilj stvaranja „kontrolisanog haosa“ u ovom regionu, uključujući uvlačenje Rusije u konflikte „koji se dešavaju na teritoriji Istočne Evrope, na Kavkazu i u Centralnoj Aziji“, stvarajući tačke vojne napetosti oko Irana, kao i vršenja pritiska na Indiju, koja ulazi u sastav BRIKS-a.
„U Indiji postoji stalna mogućnost izazivanja masovnih nereda, oslanjajući se na tridesetmilionsku zajednicu muslimana, indijske šovinističke grupe, pa i samog premijera Modija. Ako niko ne zaustavi ovo bezumlje, razmere rata u koji mogu biti uvučene Kina, Rusija, Indija i Iran mogu biti nezamislive“, zaključio je politikolog.