„To nije diplomatski udarac Hrvatskoj, nego proslava hrvatske vojske i to je naša stvar“, rekla je Pusićeva novinarima uoči zasedanja Ministarskog saveta EU u Briselu.
Ona je, odgovarajući na novinarski zahtev da prokomentariše što je većina zemalja odbila ili otkazala učešće na paradi, rekla da je dobrodošao svako ko hoće da se pridruži proslavi u Zagrebu.
„Ko ne želi — nikom ništa“, kazala je ministarka.
Srbija je ranije preko svog šefa diplomatije Ivice Dačića poručila da bi slanje vojnih delegacija na proslavu godišnjice operacije u kojoj je veliki broj srpskih civila prognan iz Hrvatske bilo shvaćeno kao antisrpski stav zemalja koje se na to odluče.
Od referenduma u RS treba odustati
Pusićeva je rekla da bi raspisivanje referenduma u Republici Srpskoj predstavljalo kršenje Dejtonskog sporazuma i Ustava Bosne i Hercegovine i da od toga treba odustati.
„Referendum bi za posledicu imao dovođenje u pitanje Ustava Bosne i Hercegovine i svega što je Dejton sa sobom doneo“, rekla je Pusićeva.
Ona je dodala da će namera vlasti RS da raspišu referendum o odbacivanju nadležnosti Državnog suda i Tužilaštva BiH u srpskom entitetu biti na dnevnom redu pod tačkom „razno“.
„Mislim da idemo prema tome da se nekako dogovori odustajanje od te ideje“, kazala je hrvatska ministarka.
Pusićeva je rekla da je važno preusmeriti pažnju na sprovođenje reformi kako bi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju koju je BiH potpisala sa EU stupio na snagu.
„Niko nije mislio da će (približavanje BiH EU) biti lako, ali to ne znači da od toga treba odustati“, kazala je ona.
Zvanični Brisel i više zapadnih zemalja već su osudili ideju o referendumu i zatražili da se od toga odustane.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić je prošle nedelje zamolio predsednika RS Milorada Dodika da preispita nameru o raspisivanju referenduma.