Kako se navodi, Rusija ima veliki potencijal, ako politički rizici nastave da se smanjuju, saopštili su investitori iz „Prosperiti kapital menadžmenta“.
Ako su početkom godine investitori izbegavali rusko tržište zbog fluktuacije kursa i trzavica na tržištu energenata, za proteklih sedam mseseci situacija se promenila, navodi Blumberg. Prema podacima analitičara, akcije ruskih emitenata se ocenjuju niže nego kod drugih zemalja BRIKS-a, ali one mogu doneti mnogo veći dohodak.
Profesor na Ruskoj akademiji nacionalne ekonomije Aleksandar Savčenko za Sputnjik kaže da su Blumbergove procene uvek pouzdane i realne.
„To da je Rusija postala dobro mesto za investitore najbolje ilustruju povoljan kurs rublje i visoke kamatne stope. Onaj ko bude uložio ozbiljan novac ostvariće ozbiljan profit. Što se tiče politike, nemački ekonomski mediji su već odavno obratili pažnju da je za vreme sankcija robna razmena između Rusije i SAD porasla dvostruko, dok je razmena sa Evropom u katastrofalnom padu. Predstavnici nemačkog biznisa stalno ukazuju da bi Evropa mogla da izgubi rusko tržište i da će umesto evropskih biznismena u Rusiju doći konkurenti iz Azije”, poručuje on.
Savčenko dodaje da to ujedno i ne znači da je teško poslovati u Rusiji. „Teško je, zato je i povoljno, pogotovo što se kratkoročnih finansijskih plasmana tiče. Kada je reč o dugoročnim plasmanima, u Rusiji se stvaraju posebne ekonomske zone sa povoljnim uslovima za ulaganje”, objašnjava Savčenko.
Blumberg u svom izveštaju dakođe navodi da je ponovno podizanje cene nafte sa njenog minimuma povećalo je interesovanje za ruskim aktivima, dodajući da iz Kine investitori odlaze, uprkos tome što je vrednost kineskih aktiva oko 4 biliona dolara. Analitičari takođe smatraju da je dinamika ruskog tržišta, gledano od početka godine veoma upečatljiva, pogotovu ako se uzme u obzir oporavak rublje. Stoga, ako kriza u Ukrajini nastavi da jenjava, analitičari su saglasni da su perspektive za ruske kompanije ogromne.